მეუ-ს მომხრეები ბოქლომებს ჭრიდნენ ზაბოლოტიეში დალუქული ტაძრის ღობეზე
მეუ– ს წევრებმა უარი თქვეს ზაბოლოტიეს ტაძრის ტერიტორიის დატოვებაზე, სანამ უმე-ს მორწმუნეები და პოლიციის წევრები არ მივიდნენ. ფოტო: facebook.com/1kozaktv
10 აგვისტოს, დაახლოებით 18:00, როვენის ოლქის სოფელ ზაბოლოტიეში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეები  ჭრიდნენ ბოქლომებს და მათ  უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის ტერიტორიაზე შეაღწიეს, რომელიც სამი თვის წინ  განხეთქილების მონაწილეთა მიერ განხორციელებული შტურმის შემდეგ დაილუქა, იუწყება «Перший козацький».
10 მაისიდან, მას შემდეგ, რაც  უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წევრები ცდილობდნენ უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის მიტაცებას, ტაძარი დაკეტილი და დალუქულია. ტაძართან პოლიციელი მორიგეობს, რომელიც წესრიგს იცავს. სამართალდამრღვევები დაელოდნენ და, როდესაც ის რამდენიმე წუთით გავიდა, ღობეზე ბოქლომები მოჭრეს და ტაძრის ტერიტორიაზე შეაღწიეს.
თავისი ქმედებები მათ ახსნეს ეკლესიის ეზოში „ბალახის მოთიბვის“ სურვილით. ტაძრის ტერიტორიაზე შეჭრის „ნება დართო“ ვარაშსკის ტერიტორიული გაერთიანების დეპუტატმა პოროშენკოს პარტიიდან „ევროპული სოლიდარობა“ ალექსანდრე დერევიანჩუკმა. ეს პოლიტიკოსი ადრე ტაძრის შტურმში და უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის წინააღმდეგ სხვადასხვა პროვოკაციებში იღებდა მონაწილეობას.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეებმა უარი განაცხადეს ეკლესიის ეზოს დატოვებაზე, სანამ  უკრაინის  მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი და პოლიციის დამატებითი განწესი არ მოვიდა. სამართალდარღვევის ფაქტზე მორწმუნეებმა განცხადება დაწერეს.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წევრთა რიცხვი, ვინც ზაბოლოტიეში ტაძრის მიტაცებას ცდილობდა, ხუთჯერ ნაკლებია, ვიდრე  უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა რიცხვი.