მისმა უნეტარესმა ახალი სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებით გოლოსეევში ლიტურგია აღავლინა
1 სექტემბერს, უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ საზეიმო წირვა აღავლინა გოლოსეევსკის შუამავლობის მონასტერში, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ღვთისმსახურებას ესწრებოდნენ გოლოსეევსკის მონასტრის ტერიტორიაზე მოქმედი სასულიერო - საგანმანათლებლო დაწესებულებების - კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია და ღირსი იოანე დამასკელი სახელობის სამონასტრო სასულიერო და პროფესიული სასწავლებელის სტუდენტები.
უნეტარესს ლიტურგიაზე ეხმარებოდნენ უმე-ს საქმეთამმართველი, ბორისპილისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, უმე-ის წმინდა სინოდის საგანმანათლებლო კომიტეტის თავმჯდომარე, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი, ჟიტომირისა და ნოვოგრად-ვოლინის მიტროპოლიტი ნიკოდიმი. ვინიცისა და ბარის მიტროპოლიტი ვარსანუფი, კსას-ის რექტორი ბელოგოროდის მთავარეპისკოპოსი სილვესტერი, ლადიჟინის მთავარეპისკოპოსი სერგი, ზგუროვსკის არქიეპისკოპოსი ამბროსი, პერეასლავ-ხმელნიცკის არქიეპისკოპოსი დიონისე, ირპენის ეპისკოპოსი ლავრი და ბოროდიანის ეპისკოპოსი მარკოზი, კსას-ის სტუდენტები და ლექტორები.
საგანგებო ლიტანიაზე ილოცეს უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის, მტრისგან ხსნისთვის, რომ უფალმა გადაარჩინოს სასოწარკვეთილნი და უსახლკაროები, ღმერთმა დალოცოს კეთილი ნების მქონე ადამიანები, რომლებიც ეხმარებიან გაჭირვებულებს. უწმინდესმა ღმერთს წყალობა სთხოვა უკრაინელი ხალხისთვის, ხელისუფლების გონს მოსვლა, ჯარისკაცების გაძლიერება გამბედაობით, პატიმრების განთავისუფლება, ავადმყოფების განკურნება და უსახლკაროთა შეფარება.
წირვის დასრულების შემდეგ მისმა უნეტარესმა და სასულიერო პირებმა პარაკლისი აღასრულეს და ახალი სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებით და ღმერთს შეწევნა სთხოვეს. მღვდლებმა მართლმადიდებელ ახალგაზრდებს წმინდა წყალი აპკურეს და დალოცეს.
„დალოცოს უფალმა ჩვენი შვილები, რათა გაიაზრონ ის მეცნიერებები, რომლებსაც ასწავლიან, რათა მათ შეძლონ სკოლებში, რელიგიურ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ქალაქის სკოლებში მიღებული ცოდნის დახმარებით, გაამდიდრონ ცნობიერება. გაარკვიონ, რა არის სიკეთე, რა არის ბოროტება, რა არის ნათელი, რა არის სიბნელე, რა არის სიცოცხლე და რა არის სიკვდილი“, - უსურვა სტუდენტებს უნეტარესმა.
წირვის დასრულების შემდეგ, უმე-ის წინამძღვარმა კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის ეკლესიასა და არქეოლოგიურ დარბაზში გამოფენის ექსპონატები დაათვალიერა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე მიტროპოლიტი ონოფრე თავმჯდომარეობდა კიევის სასულიერო აკადემიის აკადემიური საბჭოს სხდომას.