პოტურაევი: არ არის საკმარისი, რომ უმე-მ დატოვოს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდი
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა და ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელმა ნიკიტა პოტურაევმა ისაუბრა იმ მოთხოვნებზე, რომელსაც სახელმწიფო უყენებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსს უმაღლეს რადაში №8371 კანონპროექტის მიღებასთან დაკავშირებით, რომელიც მიმართულია უკრაინის ეკლესიის წინააღმდეგ. პოტურაევმა აღნიშნა, რომ უმე-ის წინამძღვრისა და ეპისკოპოსების გასვლა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდიდან არ არის საკმარისი ახალი კანონის მოთხოვნების შესასრულებლად. ამის შესახებ მან Ukrinform-თან ინტერვიუში განაცხადა.
„თუ აქვთ სურვილი და ნება, იღებენ და აკეთებენ. ყველაფერს. ანუ ლატვიური კანონისგან განსხვავებით, რომელიც უბრალოდ ეკლესიას ავალდებულებდა ავტოკეფალიის გამოცხადებას, ჩვენ მსგავსს არაფერს ვაკეთებთ. ჩვენ მათ ვეუბნებით: ეს არის კრიტერიუმები, თუ მათ აკმაყოფილებთ, მაშინ არ ხართ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი. და აი, რა შეგიძლიათ გააკეთოთ ამ კრიტერიუმების მიხედვით. ეს მთლიანად თქვენზეა დამოკიდებული“, - განმარტა პოტურაევმა.
მან დასძინა, რომ უმე-ს ეპისკოპოსების გაყვანა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდიდან არ უზრუნველყოფს ახალი კანონის ნორმებთან შესაბამისობას. პოტურაევის თქმით, უმე-მ უნდა მიიღოს მთელი რიგი დამატებითი ზომები, რომლებიც დოკუმენტირებული იქნება.
„კანონს აქვს ცალკე მუხლი, რომელიც განსაზღვრავს რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირს. მათთვის აბსოლუტურად არ არის საკმარისი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის დატოვება, ეს საერთოდ არ არის პირველი წოდების მოთხოვნა. მათ უნდა მიიღონ მთელი რიგი ქმედებები, რაც დაადასტურებს, მათ შორის დოკუმენტაციას, რომ ისინი აღარ არიან რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი და თუ ონოფრე დატოვებს სინოდს და ყველაფერი დანარჩენი უცვლელი დარჩება, მაშინ ეს არაფერს შეცვლის“, - განმარტა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, მანამდე ცნობილი გახდა, თუ როგორ დაადგენს სინდისისა და ეთნოპოლიტიკის სამსახური რელიგიური თემის კავშირს რუსეთის ფედერაციასთან.