უმე-ის იზიუმის ეპარქიის სასულიერო პირს ეკრძალება მსახურება განხეთქილებაში გადახრის გამო
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იზიუმის ეპარქიის სასულიერო პირს, იღუმენ ანატოლის (ბონდარენკო) მღვდელმსახურება აუკრძალეს. როგორც იზიუმისა და კუპიანსკის ეპისკოპოსის იოანეს 3 სექტემბრის განკარგულებაშია ნათქვამი, აკრძალვა დაწესდა განხეთქილებაში გადასვლისა და ბერის ამორალური საქციელის გამო.
აკრძალვა დაწესდა „წმიდა მოციქულთა მე-10, მე-11 და 39-ე კანონის, ანტიოქიის კრების მე-2 კანონის, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოს 2018 წლის 13 ნოემბრისა და წმიდა სინოდის დადგენილებით, განხეთქილებაში გადახრის, უზნეო საქციელისთვის, რომელიც არ შეესაბამება სასულიერო პირის მაღალ წოდებას და გახდა ერისკაცებში არეულობის მიზეზი, სამღვდელო ფიცისა და სამონასტრო აღთქმის უხეში დარღვევისთვის“.
სასულიერო პირს ეკრძალება ჯვრის და სამონასტრო კვართის  ტარება და მას ართმევენ ქრისტეს წმინდა საიდუმლოების მიღების უფლებას.
იღუმენი ანატოლი გაათავისუფლეს წმინდა ნიკოლოზის ტაძრების მოძღვრის თანამდებობიდან, ქ. იარუგას ჩუგუევსკის ეპარქიაში, პეტრე და პავლე მოციქულების ტაძარში ვესელოე სავინსკის ეპარქიაში და უმე-ის იზიუმის ეპარქიიდან განიდევნა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე იზიუმისა და კუპიანსკის ეპისკოპოსმა იოანემ მსახურება აუკრძალა სოფელ სამაილოვკაში მდებარე უმე-ის ეკლესიის ყოფილ მოძღვარს დეკანოზ ანდრეი ჩელომბიტკოს.