ფანარიონის მეთაურთან მსახურების დროს მეუ-ს"მღვდლებს"აუკრძალეს მიტრის ტარება
2021 წლის 22 აგვისტოს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომესთან მსახურებისას, მეუ-ს "მღვდლებს" აუკრძალეს მიტრის ტარება, იუწყება მეუ-ს საიტი.
ახალშექმნილმა რელიგიური ორგანიზაციის პრეს-სამსახურმა გამოაქვეყნა წესები, რომლის თანახმად ფანარიონის მეთაურისა და დუმენკოს მონაწილეობით ჩატარებულ წირვაზე დასწრება შესაძლებელი გახდება.
წმინდა სოფიას ტერიტორიაზე მოხვედრა შესაძლებელი იქნება მხოლოდ საკონტროლო პუნქტების გავლით. მეუ-ს მორწმუნეებს აუკრძალეს ტერიტორიაზე ბოთლებით, საკვები პროდუქტებითა და პლაკატებით შემოსვლა. მეუ-ში დააიმედეს. რომ წყალს ტაძრის გვერდით დაარიგებენ.
მეუ-ში აღნიშნეს, რომ ღვთისმსახურებისას "სამღვდელოებამ" არ უნდა დაიხუროს მიტრა, "გამოიყენონ მხოლოდ კამილავკები". გარდა ამისა, თან უნდა იქონიონ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები.
მიტრა (ძვ. ბერძნ. μίτρα - კრავი} —ლიტურგიული თავსაბურავი, ღვთისმსახურების შესამოსელის ნაწილი ზოგიერთ ქრისტიანულ ეკლესიაში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ უმე (კ)კს-ს მეთაურმა ფილარეტ დენისენკომ მონაწილეობა მიიღო კიევის სოფიაში "გაერთიანებულ კრებაზე" კუნკულ-ბარტყულის გარეშე. მოგვიანებით მან განაცხადა, რომ კუნკულ-ბარტყული "კრებაზე" მოიხსნა ფანარიონის იერარქის მოთხოვნით.