შვეიცარიაში პოლიტიკოსმა ღვთისმშობლისა და ქრისტეს ხატს ესროლა
შვეიცარიაში პოლიტიკოსმა სანია ამეთიმ, ლიბერალური მოძრაობის Operation Libero თანათავმჯდომარემ, პისტოლეტიდან ესროლა ღვთისმშობლის გამოსახულებას პატარა იესოსთან  ერთად, იუწყება Catholic Arena. ინციდენტმა მწვავე დისკუსია გამოიწვია და პოლიტიკოსმა ბოდიში მოიხადა.
მოგვიანებით წაშლილ პოსტში ამეთიმ ორი ფოტო გამოაქვეყნა. პირველში ის პოზირებს იარაღით ხელში წარწერით „Abschalten“ (გერმანულად „გამორთვა“ ან „გათიშვა“). თუმცა, აღშფოთების მთავარი მიზეზი იყო მეორე ფოტოსურათი, რომელშიც მიზანში ამოღებული იყო ხელოვნების კატალოგიდან აღებული მადონას და ბავშვის წმინდა გამოსახულება. ამეტის აზრით, სამიზნის არჩევას არ ჰქონდა არც რელიგიური და არც პროვოკაციული ელფერი. „უბრალოდ ხილული ობიექტი მჭირდებოდა 10 მეტრიდან გადასაღებად“, - განმარტა მან და დასძინა, რომ სურათის შინაარსისთვის ყურადღება არ მიუქცევია. ”ეს იყო შეცდომა და მე ნამდვილად ვწუხვარ, თუ ვინმეს ამით შეურაცყოფა მივაყენე.”
პოსტის გამოქვეყნების შემდეგ, როდესაც გაზეთმა Blick-მა ფაქტზე კომენტარის გაკეთება მოითხოვა, ამეთიმ პოსტი წაშალა და სოციალური ქსელების მეშვეობით საჯარო ბოდიში მოიხადა. ”რაც მე გავაკეთე აბსოლუტურად სისულელე იყო”, - აღიარა მან და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ვერ აცნობიერებდა მისი ქმედებების შესაძლო შედეგებს. „გულწრფელად ვუხდი ბოდიშს ყველას, ვინც შეიძლება გაგანაწყენე ჩემი ქმედებებით“.
როგორც მჟკ იტყობინება, პარიზში 2024 წლის ოლიმპიური თამაშების გახსნის ცერემონიალმა საერთაშორისო საზოგადოებაში აღშფოთება გამოიწვია „ტრავესტიული შოუს“ გამო, რომელშიც ლეონარდო და ვინჩის ნახატის „საიდუმლო სერობა“ პაროდია მოხდა.