ჩსმე-ის ეპისკოპოსმა ხელმოწერა გაიხმო სინოდის გადაწყვეტილებაზე უმე-ის მხარდასაჭერად
2024 წლის 8 სექტემბერს, ოლომოუც-ბრნოს ეპარქიის ეპისკოპოსმა ესაიამ (სლანინკამ) გაგზავნა წერილი, რომელშიც გამოთქვა უთანხმოება ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის 3 სექტემბრის განცხადებასთან. ამ განცხადებაში სინოდმა მხარი დაუჭირა უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას და მის წინამძღოლს, მის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს და დაგმო უკრაინის უმაღლესი რადას მიერ მიღებული კანონი, რომელიც მიზნად ისახავს აგრესორ სახელმწიფოსთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შეზღუდვას.
ეპისკოპოსი ესაია თავის წერილში, რომელიც მოიპოვა მჟკ-მ, აღნიშნა, რომ სინოდის წევრებისადმი პატივისცემის მიუხედავად, მას არ შეუძლია მხარი დაუჭიროს მათ პოზიციას 8371 კანონთან დაკავშირებით, რომელიც, მისი აზრით, კანონიერად და შესაბამისად იქნა მიღებული დემოკრატიული პროცედურების დაცვით. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „უკრაინა არის დემოკრატიული სახელმწიფო არჩეული პარლამენტით“ და რომ კანონი მიმართულია ორგანიზაციების წინააღმდეგ, რომლებიც რაიმე ფორმით არიან დაკავშირებული ან თანამშრომლობენ აგრესორ სახელმწიფოსთან.
გარდა ამისა, ეპისკოპოსმა ესაიამ გააკრიტიკა სინოდი იმის გამო, რომ არ დაგმო რუსული აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ და არ საუბრობდა პატრიარქ კირილის ქმედებებზე, რომელიც მხარს უჭერს ამ აგრესიას. მან ასევე გამოთქვა ეჭვი, რომ უმე მართლაც გამოეყო მოსკოვის საპატრიარქოს, რადგან, მისი თქმით, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია აგრძელებს მიტროპოლიტ ონოფრეს ეპისკოპოსად განხილვას.
იერარქმა მოითხოვა უკრაინაში საეკლესიო საკითხის სწრაფი გადაწყვეტა პან-მართლმადიდებლურ დონეზე, რათა აღმოიფხვრას არსებული იურისდიქციული წინააღმდეგობები. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის მხარდაჭერა მისი ამჟამინდელი ფორმით შეიძლება აღიქმებოდეს, როგორც არაპირდაპირი მხარდაჭერა პატრიარქ კირილისა და მოსკოვის საპატრიარქოს მიმართ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეპისკოპოსმა ესაიამ (სლანინკა), რომელმაც მანამდე ჩეხური ბრნოს მრევლის წინამძღოლად გამოაცხადა თავი, საზოგადოებას ტაძარში შესვლა აუკრძალა.