მძღოლებს უკრძალავენ უმე-ს მრევლის კიევში პარაკლისზე გადაყვანას, - «Миряне»
გადამყვანები უარს ეუბნებიან ტრანსპორტზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს კიევში წასასვლელად, უმაღლეს რადასთან ერთობლივი ლოცვისთვის. ამის შესახებ განაცხადეს საზოგადოებრივი ორგანიზაციის «Миряне» (ერისკაცები) тг-არხზე პარასკევს, 20 აგვისტოს.
ასეთი ინფორმაცია აღწევს ერთდროულად რამდენიმე ოლქიდან, აღნიშნეს ორგანიზაციაში.
„ძმებო და დებო! ჩვენ ვიღებთ შემაშფოთებელ ამბებს ოლქებიდან. გადამყვანები უარს ეუბნებიან ტრანსპორტზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს კიევში წასასვლელად ხვალინდელ ერთობლივ ლოცვაზე ჩერკასკის, ჩერნოვიცკისა და დნეპროპეტროვსკის ეპარქიებიდან! ამბობენ, მათ ეს სასტიკად აუკრძალა ადგილობრივმა ხელისუფლებამ.
ჩინოვნიკები პასუხობენ, რომ არავითარი აკრძალვა არ გაუციათ, მეტიც, მზად არიან, რომ მათ გამყოლებიც დაუნიშნონ უსაფრთხოებისთვის. თუმცა გადამყვანები ამტკიცებენ: მათ დიდი პრობლემებით ემუქრებიან, თუ „თუნდაც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების ერთი ავტობუსი მაინც გავა ქალაქიდან!“ - იუწყებოდნენ «Миряне».
შეგახსნებთ, რომ 2021 წლის 21 აგვისტოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები აპირებენ უმაღლეს რადასთან ერთობლივ ლოცვაზე მისვლას, სადაც დაგეგმილია ფანარის მეთაურის შეხვედრა სპიკერ დიმიტრი რაზუმკოვთან. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ლოცვითი აქციის მიზანია თავიანთი რწმენის აღიარება და პატრიარქ ბართლომესთვის იმის ჩვენება, რომ მისი წარმოდგენა უკრაინაში საეკლესიო სიტუაციაზე არავითარ კავშირში არ არის რეალობასთან.