უმე-ის კონოტოპის ეპარქიამ სამძიმარი გამოუცხადა რუსეთის თავდასხმის შედეგად დაზარალებულებს
11-12 სექტემბრის ღამეს, სუმის რეგიონის ქალაქ კონოტოპზე რუსეთის ღამის თავდასხმის დროს 14 ადამიანი დაშავდა, ერთი მამაკაცი მიყენებული დაზიანებების შედეგად საავადმყოფოში გარდაიცვალა, ინფრასტრუქტურული ობიექტები, საბავშვო ბაღები, სკოლა, საავადმყოფო და მაღლივი შენობები - განადგურდა.
„კონოტოპის ეპარქიის ოფისის სახელით გამოვხატავ მწუხარებას და თანაგრძნობას ყველას მიმართ, ვინც დაზარალდა ამ ღამის თავდასხმის დროს და უკვე სახსრების შეგროვები კურთხევა გასცა დაზარალებულთა დასახმარებლად“, - მიმართა კონოტოპისა და გლუხოვსკის მიტროპოლიტმა რომანმა კონოტოპის მოსახლეობას.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ბევრი იძულებული გახდა დროებით საცხოვრებელში გადასულიყო, რადგან ნანგრევებში ცხოვრება შეუძლებელი იყო. კონოტოპის მცხოვრებთა დიდ ნაწილს მიადგა როგორც ფიზიკური, ასევე ფსიქოლოგიური ზიანი.
„ჩვენი ეკლესიები ყოველთვის ღიაა ყველასთვის, ვინც დახმარებას ან ნუგეშს ეძებს. ყოველი ადამიანის ტკივილი, მისი უბედურება, არის ჩვენი საერთო ტკივილი და უბედურება“, - ნათქვამია განცხადებაში. - მოვუწოდებ კონოტოპის ყველა მაცხოვრებელს, გულგრილი არ დარჩეს ამ უბედურების მიმართ, რადგან ეს ნებისმიერს შეიძლება დაემართოს. ვაკურთხებ კონოტოპის ეპარქიის ყველა მორწმუნეს, ყველანაირად მიიღონ მონაწილეობა ღამის თავდასხმის შედეგების აღმოფხვრაში. სასულიერო პირები ლოცულობენ დაღუპულთათვის და ჩვენი უკრაინული არმიისთვის. ვგმობ ყველას, ვინც ხელყოფს სიწმინდეს, ვინც კლავს და ასახიჩრებს ადამიანებს, ართმევს იმას, რისი წართმევის უფლებაც არ აქვს - სიცოცხლეს“.
მიტროპოლიტმა ყველა მსხვერპლს უსურვა ღირსეულად გადაიტანონ ეს მწუხარება: „ღმერთმა დაგლოცოთ და მშვიდობიანი ცა მოგვცეს“.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის ეპარქიაში, სუმის რეგიონში მიმდინარე ბრძოლების გამო, დაიწყო სპეციალური ლოცვების წაკითხვა.