ელადის იერარქი: ევროპამ მიატოვა ქრისტე და დაუბრუნდა ცოდვებს
კორფუის მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა თქვა, რომ ევროპა, რომელმაც ენთუზიაზმით მიიღო ქრისტიანული ქადაგება, ახლა მიუბრუნდა სხვადასხვა სახის ცოდვებს.
ამაღლების კვირას ქადაგების დროს მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა მორწმუნეებს უთხრა, რომ „ქრისტიანული ცხოვრების გზაზე ადამიანები ხშირად უბრუნდებიან ცოდვილ საქმეებს, ცდილობენ შეუთავსონ ისინი ღმერთის რწმენას“.
თუმცა, მან გაიხსენა, რომ ქრისტეს სიტყვებით, „ორ ღმერთს ვერ ემსახურები“. „ეს გაფრთხილება გვახსენებს, რომ შეუძლებელია ერთდროულად ემსახურო ცოდვას და მიჰყვე ქრისტეს“, - აღნიშნა იერარქმა.
მან აღნიშნა, რომ „ცოდვილი საქმეები მიგვიყვანს ეშმაკის მსახურებამდე, გვაქცევს დამნაშავეებად ღვთის წინაშე და ეს განსაკუთრებით შესამჩნევია თანამედროვე საზოგადოებაში“.
„სამწუხაროდ, ჩვენი ქვეყანა, ისევე როგორც მთელი ქრისტიანული ევროპა, რომელმაც ენთუზიაზმით მიიღო სახარების სიტყვა და გულწრფელად სწამდა იესო ქრისტეს, ახლა მიუბრუნდა ყველა სახის ცოდვას, რამაც საზოგადოება მიიყვანა ათეიზმამდე და ღმერთის უარყოფამდე“, - თქვა მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა.
იერარქმა აღნიშნა, რომ თანამედროვე საზოგადოებაში ასეთი საქმიანობის შედეგები ძალიან ნათლად ჩანს - ეს არის „სულიერი განადგურება და ჭეშმარიტი რწმენის დაკარგვა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კორფუის მიტროპოლიტ ნექტარიოსის თქმით, ჩვენს დროში მართლმადიდებლური სარწმუნოება ექვემდებარება „მზაკვრულ დევნას“.