ბართლომე აერთიანებს მართლმადიდებლობას მხოლოდ თავის ფანტაზიებში, - ექსპერტი
უკრაინაში კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტის დროს მან უარი განაცხადა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებთან შეხვედრაზე, რამდენადაც ისინი არ აღიარებენ მის „მსოფლიო“ უფლებამოსილებებს, რომელიც მხოლოდ ფანარიონის მეთაურის ფანტაზიებში არსებობს, თქვა მჟკ-თან კომენტარის გაკეთებისას ფონდი „უკრაინის პოლიტიკა”/UP Foundation ხელმძღვანელმა, ისტორიკოსმა, პოლიტოლოგმა კონსტანტინე ბონდარენკომ.
ის თვლის, რომ პატრიარქი ბართლომე „ ცხოვრობს თავის ტალღაზე“, სრული რწმენით, რომ მის მიერ მეუ-ს შექმნამ გააერთიანა მართლმადიდებელი უკრაინელები, თუმცა, სინამდვილეში ყველაფერი პირიქით მოხდა. „მას (პატრიარქი ბართლომე- რედ.) ალბათ, სჯერა, რომ მისი ქმედებები იყო მართებული და ის აერთიანებს მართლმადიდებელ სამყაროს. სინამდვილეში მას შეაქვს სერიოზული განხეთქილება და ეს ეხება უკვე არა მხოლოდ უკრაინის, არამედ მსოფლიო მართლმადიდებლობასაც“, - განაცხადა ექსპერტმა.
კონსტანტინე ბონდარენკო თვლის, რომ უმე-ს დევნის გაძლიერება ხელისუფლების მხრიდან უკრაინაში ფანარიონის მეთაურის ვიზიტით არ იქნება პროვოცირებული, რამდენადაც მისი მომწვევი პოლიტიკოსები ხელმძღვანელობდნენ თავიანთი პიარით და არა რელიგიური მოტივებით. ამასთან, შესაძლებელია ტაძრების მიტაცების ახალი მცდელობები მეუ-ს მომხრეების მხრიდან. „ეს ნავთს ასხამს ცეცხლში და იქნება ტაძრების მიტაცების მცდელობები, მაგრამ რეალურად მოცემულ სიტუაციაში ვფიქრობ: პრეზიდენტის ოფისმა აღნიშვნა გააკეთა „ჩამოვიდა ბართლომე“, შედგა ფოტოსესია და ამით ყველაფერი დასრულდა, - განაცხადა პოლიტოლოგმა. - ისინი, ვინც ის მოიპატიჟა, აზროვნებენ არა ეკუმენიზმის, რელიგიურობის, რწმენის კატეგორიებით, ისინი აზროვნებენ პიარისა და იდეოლოგიური მანიპულაციების კატეგორიებით და სულ ესაა“.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, ფანარიონის მეთაურის ვიზიტი ზრდის მეუ-ს უნიატებთან კავშირის ალბათობას, თვლის ექსპერტი.