ტრანსკარპატიის დტც აგროვებს უმე-ს მღვდლების სიებს მობილიზაციისთვის
ზაკარპატიეს ოლქში დტც-ის ერთ-ერთმა ადგილობრივმა ხელმძღვანელმა მიმართა ტერიტორიული გაერთიანების მეთაურს მოთხოვნით წარმოადგინოს უმე-ს მღვდელმსახურთა სია 2024 წლის 23 სექტემბრის 18:00-მდე ბეჭდური და ელექტრონული სახით. წერილს აქვეყნებს Дозор «Перши козацьки»-ზე.
განკარგულებაში ნათქვამია, რომ დტც მოქმედებს მობილიზების კანონის შესარულებისა და იმ პირთა გამოვლენის გამო, ვინც მობილიზებას თავს არიდებს.
„ეს ძალზე სახიფათო ნაბიჯია უკრაინაში უმსხვილესი ქრისტიანული კონფესიის დისკრიმინაციისა და დევნის კამპანიაში“, - აცხადებენ ჟურნალისტები და აღნიშნავენ, რომ ხელისუფლებამ ალბათ ეს ნაბიჯი გადადგა ზაკარპატიეში ხალხისგან უმე-ს დიდი მხარდაჭერის გამო.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 22 სექტემბერს საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ ზაკარპატიეს დტც-ს წარმომადგენლებმა უმე-ს ორი მღვდელი წაიყვანეს. საღამოს კი ხუსტსკის ეპარქიის კლირიკოსი, დეკანოზი ვასილი გუკი და ოდესის ეპარქიის მღვდელი, მამა სტეფანე მორწმუნეთა პროტესტების შემდეგ გამოუშვეს.