მთავრობამ უმე-ს მრევლს ბართლომეს ვიზიტის პროგრამა დაუმალა - საბუთები
ხელისუფლება მალავდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლისგან კიევში პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტის პროგრამას. ამაზე დარწმუნებით განაცხადეს საზოგადოებრივ გაერთიანება "მირიანე"-ში და გამოაქვეყნეს შესაბამისი დოკუმენტები.
"როგორც ჩანს, არა მხოლოდ კონსტანტინოპოლის პატრიარქს, არამედ ხელისუფლების ორგანოებსაც  მისი მრევლთან შეხვედრის სერიოზულად ეშინოდათ , რომელზეც ჩვენ განვაცხადებდით მორწმუნეების უფლებების დარღვევებისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ დისკრიმინაციული ქმედებების შესახებ", -დაწერეს "მირიანე"-ს ტელეგრამ-არხზე.
ორგანიზაციამ გამოაქვეყნა პრეზიდენტის ოფისისა და უმაღლესი რადას აპარატის პასუხები მის მოთხოვნაზე  ფანარიონის მეთაურის უკრაინაში  ვიზიტის,  ვლადიმირ ზელენსკისა და უმაღლესი რადას ხელმძღვანელობასთან დაგეგმილი შეხვედრის პროგრამის თობაზე.
პრეზიდენტის ოფისშიც  და უმაღლესი რადას აპარატშიც უპასუხეს, რომ არ ფლობენ ინფორმაციას, რომელსაც ითხოვენ "მირიანელები".
მჟკ წერდა, რომ ათასობით უმე-ს მორწმუნე ცდილობდა მიეღწიათ პატრიარქ ბართლომესთან შეხვედრისათვის მისი კიევში ყოფნის დროს, რათა მიეცათ მისთვის თავისი შეკითხვები და ესაუბრათ რეალურ საეკლესიო სიტუაციის შესახებ უკრაინაში.