ბართლომეს ვიზიტის დახმარებით გაიზარდა უმე-ს მრევლის აქტიურობა, - პოლიტოლოგი
პოლიტოლოგმა დიმიტრი ჯანგიროვმა «Перший Козацький» - ის youtube - არხზე განაცხადა, რომ გაიზარდა უმე-ს მორწმუნეების სოციალური აქტიურობა და ფანარიონის მეთაურის ვიზიტის მიზანმა აზრი დაკარგა.
"ეს იყო ინერციული ვიზიტი, პატრიარქი მოიწვიეს და ის ჩამოვიდა. უმე-მ დაამტკიცა თავისი მრავალრიცხოვნობა და პოლიტიკური ნება, მკვეთრად გამოიხატა ბართლომეს მიუღებლობის პოზიცია. პრეზიდენტმა გადაწყვიტა არ დაეძაბა სიტუაცია, ამიტომ ტრადიციულ ღონისძიებაზე ("უკრაინის კურთხევა",-რედ.) არ იყო ბართლომე, მისი ვიზიტის მნიშვნელობა თითქმის განულდა იმიტომ, რომ თუ ის იქ იქნებოდა, იქ არ იქნებოდნენ უმე-ს წარმომადგენლები და მაშინ შესაძლებელი გახდებოდა დაგვენახა ბართლომესა და მეუ-ს პირველობა უკრაინის მართლმადიდებლურ ცხოვრებაში. მაგრამ უმე-სა და "მირიანე"-ს ძალისხმევის შედეგად ვიზიტის მნიშვნელობა მკვეთრად დაეცა",- აღნიშნა პოლიტოლოგმა.
მისი სიტყვებით, კანონით მინიჭებული მორწმუნეების საზოგადოებრივი აქტიურობა არ ეწინააღმდეგება დოგმატებს და მართლმადიდებელი ეკლესიის დადგენილებებს.
"მორწმუნეები ცხოვრობენ საერო საზოგადოებისა და სახელმწიფოს ჩარჩოებში და უფლება აქვთ დაიცვან თავიანთი მოქალაქეობრივი უფლებები. რწმენის თავისუფლება - ადამიანის ერთ-ერთი მოქალაქეობრივი უფლებაა, რომელიც მინიჭებულია კონსტიტუციით და ისინი მას დაიცავენ, ამასთან ერთად ხელისუფლებაზეც და ტომოსის მქონე მეუ-სთვის ის დამთრგუნველ შთაბეჭდილებას ახდენს, იმიტომ რომ ადმინისტრაციული რესურსის გარეშე მათი შესაძლებლობები მინიმალურია. მეუ-ს მიერ მიტაცებული ტაძრები ცარიელია, მაშინ როდესაც უმე-ს ტაძრები გადატენილია. თავის დროზე ფილარეტმა (უმე (კ)კს-ს მეთაური-რედ.) შეძლო ვლადიმირის საკათედრო ტაძრის ირგვლივ ჯვაროსნული მსვლელობის ორგანიზება, სადაც შეგროვდა დაახლოებით 300-400 ადამიანი. მძიმე შთაბეჭდილება მოახდინა მეუ-ს ხელმძღვანელობაზე ჯვაროსნულმა მსვლელობამ რუსეთის გაქრისტიანების წლისთავზე", - დაამატა დიმიტრი ჯანგიროვმა.
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, პატრიარქმა კირილმა კომენტარი გაუკეთა ფანარიონის მეთაურის ვიზიტს უკრაინაში.