დუბლინში, უმე-ის საზოგადოებამ აღნიშნა საფარველის დღესასწაული
2024 წლის 14 ოქტომბერს, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის საფარველის დღეს, ირლანდიის დედაქალაქ დუბლინში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლმა პირველად აღნიშნა მფარველი დღესასწაული. მსახურებას ხელმძღვანელობდა დასავლეთ ევროპის ვიკარიატის ადმინისტრატორი, ბოიარსკის ეპისკოპოსი ბენიამინი, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ეპისკოპოსთან ერთად მსახურებდნენ ტაძრის წინამძღვარი, დეკანოზი იოანე კრიცკი, დეკანოზი ვლადიმერ გოლოვაკოვი, მღვდელი სტეფან კოვტაში, მღვდელი სტახი და პროტოდიაკონი სერგი.
სადღესასწაულო წირვა-ლოცვაში მონაწილეობა მიიღო ასამდე მორწმუნემ - მრეველმა და სტუმრებმა ირლანდიის უმე-ის სხვა სამრევლოებიდან.
ეპისკოპოსი ვენიამინი დედაქალაქის სამრევლოში ჩავიდა კელარნიდან, სადაც ორი წლის წინ აღასრულა პირველი ღვთისმსახურება. ამ ქალაქში მსახურება დაიწყო დუბლინის მრევლის ამჟამინდელმა მოძღვარმაც.
მას შემდეგ, რაც მოხერხდა შეთანხმება ღვთისმშობლის სასწაულებრივი მედლის სახელობის კათოლიკური ეკლესიის რომის ხელმძღვანელობასთან ბ , მამა იოანემ დაიწყო სულიერი ზრუნვა დუბლინში მართლმადიდებელ უკრაინელებზე.
„პირველი ღვთისმსახურება აქ 2023 წლის ნოემბერში გაიმართა. მას შემდეგ შუამავლობის მართლმადიდებელი მრევლი ყოველ კვირას იკრიბება ლიტურგიაზე. ეს არის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რამდენიმე ათეული მორწმუნე, რომლებისთვისაც ღვთისმსახურება უცხო ქვეყანაში ცხოვრების აუცილებელი სულიერი საფუძველი გახდა. საღმრთო ლიტურგიაში მონაწილეობის მისაღებად ზოგმა კვირაში ათეულობით კილომეტრი უნდა გაიაროს, ზოგმა კი ასი და მეტიც უნდა გაიაროს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ლიტურგიის დროს სპეციალური ლოცვა აღესრულა ჩვენი სახელმწიფოს, უკრაინის დამცველებისთვის, იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის და მათთვის, ვინც მხარს უჭერს საზღვარგარეთ უკრაინელებს.
წირვის დასასრულს ეპისკოპოსმა ბენიამინმა ისაუბრა ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის მფარველობის მნიშვნელობაზე ყოველი ადამიანის ცხოვრებაში. მან მოუწოდა ღვთისმშობლისკენ მივმართოთ ლოცვა ყველა მწუხარებასა და სიხარულში.
„დღეს და ყოველთვის უფალმა ჩვენმა იესო ქრისტემ, ზეციური დედოფლის მფარველმა, მშვიდობა მისცეს ჩვენს სულებს, მშვიდობა ჩვენს სახელმწიფოს, მშვიდობა მთელ მსოფლიოს. რათა განვაგრძოთ ამ ეკლესიაში შეკრების და ღვთისმშობლის ყოვლადწმინდა სახელის განდიდების შესაძლებლობა. გილოცავთ ყველას, ძვირფასო პატივცემულო მამებო, ძმებო და დებო მფარველი წმინდანის დღესასწაულს“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
ტაძრის მოძღვარმა ეპისკოპოს ვენიამინს ერთობლივი ლოცვისთვის მადლობა გადაუხადა. მამა იოანემ იმედი გამოთქვა, რომ ღვთის მადლით, რელიგიური საზოგადოება განაგრძობს განვითარებას და იქნება ადგილი, სადაც ყოველი მორწმუნე სულიერად გაიზრდება.
წირვის დასრულების შემდეგ ყველა მიიწვიეს ტრადიციულ ჩაის წვეულებებზე. დღესასწაულთან დაკავშირებით მრევლმა სადღესასწაულო ტრაპეზი მოაწყო, სტუმრებს კი უკრაინული კერძებით გაუმასპინძლდნენ.
მსახურება დუბლინში ტარდება კვირაობით Bird Ave, Dublin 14, D14 VP11.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის დევნილმა სამრევლოებმა მფარველი ანგელოზის დღესასწაული აღნიშნეს.