სწორედ ახლა მეუ ცდილობს დაიკავოს უმე-ის ტაძარი კრემენჩუკში
სწორედ ახლა 17 ოქტომბერს საღამოს, მეუ-ს წარმომადგენლები ცდილობენ წმინდა მიძინების საკათედრო ტაძრის აღებას, იუწყება კრემენჩუგის ეპარქიის პრესსამსახური.
„ამჟამად, მეუ-ს წარმომადგენელთა ჯგუფი ცდილობს წმინდა მიძინების საკათედრო ტაძრის დაკავებას. შეგახსენებთ, რომ მსგავსი მცდელობები უკვე არაერთხელ ყოფილა და აბსოლუტურად უკანონოა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ეპარქიის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში ჩანს, როგორ ტეხავენ ეკლესიის კარების საკეტს.
როგორც მჟკ წერს, მეუ-ს წარმომადგენლებმა განახორციელეს კრემენჩუგის მიძინების საკათედრო ტაძრისა და სამების ეკლესიის უკანონო რეგისტრაცია.
19 სექტემბერს, „სარწმუნო ინფორმაციით, იგეგმებოდა ეკლესიების აღება ფიზიკური ძალისა და იარაღის გამოყენებით“ კრემენჩუკში. უმე-ის მორწმუნეები გამოვიდნენ თავიანთი ეკლესიების, კერძოდ მიძინების ტაძრის დასაცავად.