რმე-ს ეპისკოპოსი: დამღუპველ ცრუსწავლებას უნდა ეწოდოს დამღუპველი ცრუსწავლება
"რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა კრების წინამძღვარმა შეფასება უნდა მისცეს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ქმედებებს მართლმადიდებელ სამყაროში..., მაგრამ, ჩემი პირადი რწმენით, ფანარიონი არამარტო ბალანსირებს ერესისა და განხეთქილების ზღვარზე, არამედ საკმაოდ გავიდა ამ ზღვარს იქეთ",- დაწერა თავის ტელეგრამ-არხზე მოსკოვის საპატრიარქოს საქმეთა მმართველის მოადგილემ, ზელენოგრადის ეპისკოპოსმა საბამ (ტუტუნოვი).
რმე-ს ეპისკოპოსმა გამოხატა იმედი, რომ წინ აღუდგნენ პატრიარქ ბართლომეს მოძრაობას ერესისა და განხეთქილების მიმართულებით შეუძლიათ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეპისკოპოსებსა და მორწმუნეებს, რომლებიც მას მხარს არ უჭერენ. "იმედი მხოლოდ იმაშია, რომ ცალკეული ეპისკოპოსები, მღვდლები, ეპარქიები, მორწმუნეები გამოიღვიძებენ და მიხვდებიან დაღუპვის გზას, რომელზეც ისინი მიჰყავთ სტამბოლის პატარა კვარტალში მაცხოვრებლებს. მაგრამ დამღუპველი ცრუსწავლება უნდა იწოდებოდეს დამღუპველ ცრუსწავლებად", - დაწერა ეპისკოპოსმა საბამ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, თუნდაც აშშ უარს იტყვის მეუ-ზე, ეს პროექტი განაგრძობს ლპობას, თვლის რმე-ს იერარქი.