კვიპროსის კლირიკოსმა მოინახულა ახლად აშენებული ნუინოსა და ბრონიცის ტაძრები
არქიმანდრიტი ნექტარიუსი (ბაკოპულოსი) და დეკანოზი ნიკოლაი დანილოვიჩი უმე-ს ახალ ტაძარში ბრონიცაში. ფოტო: страница о. Николая в Facebook.
კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის კლირიკოსმა, არქიმანდრიტმა ნექტარიუსმა (ბაკოპულოსი), რომელიც 2019 წელს ვოლინში იმყოფებოდა რეიდერული მიტაცებების მიერ დაზარალებულ უმე-ს თემებში, სოფლებში ნუინოსა და ბრონიცაში დაინახა ახალი ტაძრები და მორწმუნეთა გახარებული სახეები, წერდა თავის Facebook გვერდზე უმე-ს საგარეო საეკლესიო საქმეთა განყოფილების უფროსის მოადგილე და სპიკერი, დეკანოზი ნიკოლოზ დანილევიჩი, რომელიც ახლავს კვიპროსის არქიმანდრიტს უკრაინაში მოგზაურობის დროს.
ის ყვებოდა, რომ 2 წლის წინ მამა ნექტარიუსთან ერთად ჩამოვიდა ამ სოფლებში, სადაც უმე-ს მორწმუნეებმა დაკარგეს ტაძრები მეუ-ს რეიდერობის გამო. და მაშინ კვიპროსისა და კიევის მღვდლების სახით მრევლმა დაინახა სიტუაციაზე გავლენის საშუალება „ზემოდან“, რასაც პირადად ითხოვდნენ. „ისინი ჩვენში იმედს ხედავდნენ და მათი იმედი გამართლდა. მართალია, ჩვენ  არ დავუბრუნეთ მათ ტაძარი, არამედ ღმერთმა, რომელმაც ისე მოაწყო „სულ ზემოთ“, რომ მათ ტაძრები აქვთ“, - აღნიშნა მამა ნიკოლოზმა.
ახლა, უმე-ს სპიკერის სიტყვებით, ისინი, არქიმანდრიტ ნექტარიუსთან ერთად, გახდნენ იმის მოწმეები, როგორ ავსებენ სახარებისეული სიტყვები უმე-ს დევნილი თემების წევრებს: დამწუხრდებით, მაგრამ წუხილი სიხარულად გექცევათ“ (იოან. 16:20). „მაშინ, 2 წლის წინ, ადამიანები სოფლებში მოწყენილები, სევდიანები იყვნენ ტაძრის დაკარგვის გამო, გული ტკიოდათ, თუმცა მაშინაც იგრძნობოდა მათში  რაღაც ჩუმი, სევდანარევი სიხარული. ახლა კი ყველა გახარებულია, ამაღლებული, ისინი ერთ დიდ სულიერ ოჯახად ცხოვრობენ, ერთმანეთს ეხმარებიან, ერთმანეთის ახლობლები გახდნენ. ასე რომ, ამ განსაცდელმა მათ მხოლოდ სარგებელი მოუტანა“, - დაწერა დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა.
ბრონიცაში უმე-ს ახალი ტაძრის გვერდით გახსნეს საკვირაო სკოლა. ხოლო ნუინოს მორწმუნეები ყვებოდნენ განსაკუთრებულ შეგრძნებებზე, როდესაც იძულებულები იყვნენ ერთად ელოცათ კერძო სახლში, ახლა კი ემზადებიან ახალ ტაძარში გადასასვლელად. „ტაძარში მრავალწლიანი მსახურების შემდეგ ძნელია სახლში გადასვლა. ამისთვის საჭიროა ძლიერი რწმენა. მაგრამ სახლი ჩვენთვის ტაძარი გახდა, ახლაც კი, როდესაც ტაძრის მშენებლობას ვასრულებთ, კვლავ ამ ოთახში გვინდა ყოფნა, სადაც განსაკუთრებული მადლი ტრიალებს“, - გადმოსცემს მამა ნიკოლოზი მორწმუნეთა სიტყვებს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მღვდელი, რომელიც თავის სიტყვას ასრულებს: ვოლინის მორწმუნეები კვიპროსელი კლირიკოსის შესახებ.