ჩერკასის მერი მის განკვეთას გამოეხმაურა
ანატოლი ბონდარენკო ხვდება ეპისკოპოს თეოდოსს მიტროპოლიტად კურთხევის შემდეგ. 08/21/21 ფოტო: cherkasy.church.ua
ჩერკასის მერმა, ანატოლი ბონდარენკომ, ჩერკასის გამოცემის provce-ს ჟურნალისტებთან მიცემულ კომენტარში, კომენტარი გააკეთა ეკლესიიდან მის განკვეთაზე ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსის მიერ.
თავის ვიდეომიმართვაში ეპისკოპოსმა დეტალურად ისაუბრა უმე-ის ტაძრის ძალით ხელში ჩაგდებისა და ამ უკანონობაში ბონდარენკოს როლის შესახებ. მან ასევე აღნიშნა, რომ მერმა თავისი ქმედებებით თავი განდევნა ეკლესიიდან.
ოფიციალური პირი თავის კომენტარში უარყოფს იმ ფაქტს, რომ მან მოუწოდა "სისხლიანი შეტაკებისკენ", როგორც ეს ეპისკოპოსმა თქვა მაღალჩინოსანმა მართლმადიდებლურ სალოცავზე მეორე ძალადობრივი თავდასხმის წინ. გარდა ამისა, მერის თქმით, მიტროპოლიტი თეოდოსი მას ეკლესიიდან ვერ განდევნის.
„მინდა შევახსენო მიტროპოლიტ თეოდოსს, რომ მას არ შეუძლია განკვეთა. თუ ისინი განდევნილები არიან ეკლესიიდან, რომლის პატრიარქი კირილი აკურთხებს უკრაინელების მკვლელობას. მე არ ვყოფილვარ ამ ეკლესიაში ფართომასშტაბიანი შემოჭრის დაწყების შემდეგ. ეს კაცი სასოწარკვეთილია“, - ამტკიცებს ის.
მერმა საკათედრო ტაძარში მომხდარი ხოცვა-ჟლეტის შემდეგ თავისი გრძნობები გაიზიარა: „როდესაც ამ ყველაფრის შემდეგ პირველად შევედი ეკლესიაში, თავს ძალიან მშვიდად ვგრძნობდი და ვგრძნობდი, რომ სწორად მოვიქეცი“.
ბონდარენკომ ასევე განაცხადა, რომ მერად ლოცვის წყალობით არ აირჩიეს და მისი კარიერის გაგრძელება ამაზე არ არის დამოკიდებული.
როგორც მჟკ წერს, ჩერკასის მერი აირჩიეს უმე-ის მიტაცებული საკათედრო ტაძრის სამრევლო საბჭოს ხელმძღვანელად.