ბულგარეთის ეკლესიის იერარქმა მიტროპოლიტ თეოდოსს მხარდაჭერა გამოუცხადა
2024 წლის 25 ოქტომბერს ლოვჩანის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა მხარდაჭერის სიტყვებით მიმართა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსს, იუწყება predanie.bg.
მიტროპოლიტმა გაბრიელმა დაწერა, რომ „დიდი მწუხარებით შევიტყვე იმ დიდი ტრაგედიის შესახებ, რომელიც დაატყდა თავს თქვენს მართლმადიდებლურ ქალაქ ჩერკასს - წმინდა მიქაელ მთავარანგელოზის სახელობის უმე-ის ტაძრის ძალადობრივი აღება, რომელიც ქალაქის მერის თხოვნით ორ ეტაპად მოხდა. “
ეპისკოპოსმა გაიხსენა, რომ 17 ოქტომბერს, დაახლოებით დილის 3 საათზე, თითქმის 100 ადამიანი შენიღბული ფორმებით და კაპიუშონებით შეიჭრა ეკლესიაში, სადაც მართლმადიდებლები იყვნენ შეკრებილი და წმინდა ლიტურგია აღევლინებოდა.
„მორწმუნეებმა, თქვენი მეთაურობით, მოახერხეს მათთვის ხელის შეშლა, მაგრამ იმავე დღეს დილით თავდასხმა განმეორდა და ამჯერად, ფიზიკური ძალის გარდა, თავდამსხმელებმა ცრემლსადენი გაზიც გამოიყენეს. “ - წერს ბულგარელი ეპისკოპოსი.
„ასევე გავიგეთ, რომ თავდასხმის დროს თქვენც დაზიანდით: თავში მიიღეთ დარტყმა და ცრემლსადენი გაზი გამოიყენეს თქვენს წინააღმდეგ. შედეგად, თქვენ დაკარგეთ გონება და მოხვდით საავადმყოფოში. ბევრი მორწმუნეც დაშავდა, მათ შორის მოხუცი ბერი, რომელიც სასტიკად სცემეს. გამოიძახეს პოლიცია, მაგრამ მათ არაფერი გააკეთეს ტაძარში მყოფი მლოცველების დასაცავად თავდამსხმელთა აგრესიული და ძალადობრივი ქმედებებისგან“, - განაგრძო იერარქმა.
მიტროპოლიტმა გაბრიელმა გაიხსენა პავლე მოციქულის სიტყვები იმის შესახებ, თუ როგორი უნდა იყოს ჭეშმარიტი, სამართლიანი ძალაუფლება: „ვინაიდან ხელისუფლებაში მყოფთ ეშინიათ არა კეთილი საქმეების, არამედ ბოროტების. გინდა არ გეშინოდეს ძალაუფლების? აკეთე სიკეთე და მიიღებ ქებას მისგან, რადგან მმართველი ღვთის მსახურია, შენი სიკეთისთვის. ხოლო თუ ბოროტებას სჩადიხარ, გეშინოდეს, რამეთუ ტყუილად არ ატარებს მახვილს: ღვთის მსახურია, ბოროტების მოქმედთა სასჯელის შურისმაძიებელია“ (რომ. 13,3-4).
„თქვენო უწმინდესობავ, ჩვენს ეპარქიაში 2022 წლიდან, ეკლესია-მონასტრებში წმიდა ლიტურგიის დროს, ვლოცულობთ მოძმე უკრაინაში მშვიდობისთვის. ჩვენ ასევე ვლოცულობთ მოძმე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის, რომ ღმერთმა დაიცვას იგი ძალადობისგან და მისცეს შესაძლებლობა მის ეკლესია-მონასტრებში განაგრძოს ლოცვა თავისი მართლმადიდებლური სამშობლოსთვის, ხალხისთვის და მთელი მსოფლიოსთვის“, - დაასკვნა ლოვჩანსკის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების ეპარქიამ მხარდაჭერა გამოუცხადა უმე-ს და მიტროპოლიტ თეოდოსს.