საქმეთა მმართველმა სქიზმატიკოსებისგან მიტაცებული ტაძრების რიცხვი დაასახელა
2021 წლის 20 სექტემბერს უმე-ს საქმეთა მმართველმა ანტონმა (პაკანიჩი) უმე-ს ეპარქიების იურიდიული განყოფილების წარმომადგენელთა კრებაზე  ისაუბრა ტაძრების რაოდენობაზე, რომლებიც მიიტაცეს სქიზმატიკისებმა, იუწყება უმე-ს იურიდიული განყოფილების საიტზე.
თავის გამოსვლაში ღონისძიების მონაწილეებისადმი მიტროპოლიტმა ანტონმა აღნიშნა, რომ, მიუხედავად ზოგიერთი პოლიტიკოსების მხრიდან სახელმწიფოსა და ეკლესიის ურთიერთობების დეკლარირებული მოდელისა, საზოგადოებაში გრძელდება რელიგიური ნიშნით  დისკრიმინაციის სიტუაციის ფორმირება.
ნაწილობრივ, მეუფემ გაიხსენა უკრაინის ორი მოქმედი კანონის უსამართლობა, რაზეც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია ამბობს ბოლო სამი წელია, უწოდებს რა მათ ანტიეკლესიურს და არაკონსტიტუციურს“ერთი მხრიდან, უკრაინის № 262 –VIII ეს კანონი (სახელის შეცვლა), რომელმაც დაბლოკა უმე-ს რელიგიური ორგანიზაციის მოღვაწეობა, უკრაინის სახელმწიფო რეესტრში მონაცემთა აქტუალიზაციის შესაძლებლობების ჩამორთმევით (საკადასტრო გეგმის, რეესტრის უფლებისა და იურიდიული პირების რეესტრი).  სხვა მხრიდან, უკრაინის № 2673 –VIII კანონი (დაქვემდებარების შეცვლა), რომლითაც გათვალისწინებულია სამრევლოს მოღვაწეობაში ჩარევის შესაძლებლობა და რომელიც ნერგავს რელიგიური ორგანიზაციების რეგისტრაციის უკონტროლო სისტემას“,-აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
მისი სიტყვებით, „უკრაინის ხსენებული კანონების მიღების შედეგია რელიგიური თემების არაკანონიერი გადაფორმების აღმაშფოთებელი სტატისტიკა (დაახლოებით 500 შემთხვევა, ციფრი მიახლოებითია, რადგანაც ეს ფარულად ხდება), ტაძრების რეიდერული მიტაცება(144 შემთხვევა), მღვდელმსახურებისა და მრევლის ცემა, გადაწვის (26 შემთხვევა), ვანდალიზმის აქტი(22 შემთხვევა), გაძარცვის(42 შემთხვევა), დაშინებიას და შანტაჟის, რომლებსაც ადგილი აქვს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა ცხოვრებაში“,-განაცხადა უმე-ს საქმეთა მმართველმა.
მისი ინფორმაციით, ბოლო წლებში ზუსტად ეს შემთხვევები განსაზღვრავენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის უფლებადამცველთა მუშაობის მიმართულებას.
გარდა ამისა, მეუფემ აღნიშნა, რომ უმაღლესი სასამართლოს დიდმა პალატამ ამა წლის აპრილში სასამართლოში განსაზღვრა, რომელ იურისდიქციაში შეიძლება დაიცვას თავისი უფლებები უკანონო გადაფორმებისა და რეიდერულის მიტაცებისგან-ასეთი კატეგორიის საქმეები განხილულ უნდა იქნას საარბიტრაჟო წარმოების წესით.
მეუფემ ყურადღება გაამახვილა იმაზე, რომ „მოცემული პრობლემების გადაწყვეტაში ერთიანი მიდგომის შემუშავება არის ეკლესიური ერთიანობის დადასტურება“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ კიევის ლავრაში ჩატარდა უმე-ს ეპარქიის იურიდიული განყოფილებების წარმომადგენელთა  კრება.