ინდოეთში ფესტივალზე გაჩენილი ხანძრის შედეგად 150-ზე მეტი ადამიანი დაშავდა
2024 წლის 29 ოქტომბერს, სამხრეთ ინდოეთში, პიროტექნიკის საწყობში გაჩენილი ხანძრის შედეგად 150 ადამიანი დაშავდა, მათგან 8 კრიტიკულ მდგომარეობაშია. India Today-ის ცნობით, საწყობი ინდური ტაძრის გვერდით მდებარეობს. ტაძრის მახლობლად ხანძრის დროს ფესტივალი იმართებოდა ეროვნულ დღესასწაულ დივალთან დაკავშირებით.
ონლაინ რესურსი იუწყება, რომ „პირველი აფეთქებები ფეიერვერკების საწყობში დაახლოებით ტაძრის გვერდით მოხდა“.
შემთხვევის მიზეზები ამ დრომდე დგინდება. დაშავებულები საავადმყოფოებში გადაიყვანეს.
თუმცა, ასაფეთქებელი ნივთიერების შენახვის პირობების დარღვევის ფაქტზე ტაძრის რვა თანამშრომლის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული.