ელენსკი უმე-ის ეპისკოპოსების განცხადებაზე: ჩვენ ველოდებით არა დისკუსიას, არამედ რმე-დან გასვლას
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის თავმჯდომარე ვიქტორ ელენსკიმ Ukrinform-ისთვის კომენტარი გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განცხადებაზე რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდში დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონის გათავისუფლების შესახებ დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციიდან. მან აღნიშნა, რომ განცხადებას ხელი მოაწერა უმე-ის მხოლოდ 30 ეპისკოპოსმა, რაც მნიშვნელოვანი ციფრი არ არის.
„დარწმუნებით ვერ ვიტყვით, რა არის ეს განცხადება - არის ეს რეაქცია უმე-ის ავტონომიის დარღვევაზე თუ შიდა კორპორატიულ კონფლიქტზე“, - თქვა ელენსკიმ.
მისი თქმით, ამ განცხადებას შეუძლია გამამხნევებელი გავლენა იქონიოს უმე-ის იმ მღვდლებზე და საეროებზე, რომლებსაც დიდი ხანია სურდათ მოსკოვთან ურთიერთობის გაწყვეტა. ამავდროულად, ოფიციალურმა წარმომადგენელმა აღნიშნა კრიტიკა, რომელიც უმე-მა მიიღო მისი ეპარქიების, როგორიცაა ყირიმი, ლუგანსკი, სევეროდონეცკი, დონეცკი და მარიუპოლი, ანექსიაზე რეაგირების ნაკლებობის გამო.
საუბრისას უმე-ის წინამძღვრის, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს რეაქციაზე ამ განცხადებაზე, ელენსკიმ ივარაუდა, რომ იგი მხარს არ უჭერდა დოკუმენტს, რადგან მისი ხელმოწერა მასზე არ იყო. „საზოგადოება არ ელოდება სინოდებს შორის დისკუსიას, არამედ უმე-ის უპირობო გაყვანას რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან“, დასძინა ელენსკიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სამსახურის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ უკრაინა უსწრებს ევროპას რელიგიური ორგანიზაციების საქმეებში ხელისუფლების ჩაურევლობის დონით.