დუმენკომ კვლავ მიაწერა უმე-ის საზოგადოება მის სტრუქტურას
სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ თქვა ვორზელში ქადაგებისას, რომ მის სტრუქტურას "აქვს კანონიკური ტერიტორია" და უკრაინის ყველა სამრევლო ეკუთვნის OCU- ს.
დუმენკომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ტომოსის მიღების შემდეგ "ბრძოლა გრძელდება". ეპიფანე მიიჩნევს, რომ მეუ- ს მხარდამჭერებს აქვთ დიდი პასუხისმგებლობა და მათ არ შეუძლიათ დაისვენონ, რადგან ყველამ ჯერ კიდევ არ აღიარა ახალი სტრუქტურის რეალობა და ის ფაქტი, რომ მას "აქვს თავისი კანონიკური ტერიტორია".
მეუ– ს ხელმძღვანელის თქმით, უკრაინაში ყველა სამრევლო ეკუთვნის მის ახლად შექმნილ სტრუქტურას. დუმენკომ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას უწოდა "გარკვეული კანონიკური ანომალია" იმის გამო, რომ მისი მორწმუნეები არ აღიარებენ მეუ– ს მოთხოვნებს უკრაინის ყველა ეკლესიის მიმართ.
იდეა, რომ ფანარიონის ხელმძღვანელის გადაწყვეტილებით, უკრაინის ყველა საზოგადოება ავტომატურად გახდა მეუ– ს კუთვნილება, დუმენკოსთვის ახალი არ არის.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიმდინარე წლის აპრილში ეპიფანემ უკვე განაცხადა, რომ უმე– ის თემები მიეკუთვნება მეუ– ს, თუმცა მათ არ სურთ ეს და მორწმუნეთა სურვილი იყვნენ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში არის „კანონიკურად მცდარი“.