მირიანემ მოუწოდა კულტ. სამინისტროს უარყოს უნმი-ს შეთავაზებული დღესასწაულები
ეროვნული ხსოვნის ინსტიტუტი მიიჩნევდა, რომ პერუნის, ბუდას და კრიშნას დღეები უკრაინელების ტრადიციული დღესასწაულია. ფოტო: wrike.com
საზოგადოებრივი კავშირი "მირიანე" გამოვიდა უკრაინის ნაციონალური ხსოვნის ინსტიტუტის (უნხი) მიერ შემუშავებული "დღესასწაულებზე, ხსოვნის თარიღებსა და  გლოვის დღეებზე" უკრაინის კანონპროექტის   წინააღმდეგ, რომელიც ითვალისწინებს წარმართული დღესასწაულების შეტანას უკრაინის ტრადიციული დღესასწაულების სიაში. შესაბამისი მიმართვა გაგზავნილია კულტურისა და ინფორმაციული პოლიტიკის ინსტიტუტში, იუწყება "მირიანე"-ს telegram-არხი.
მათი აზრით, კანონპროექტის ავტორებმა არ იციან და პატივს არ სცემენ უკრაინელების ისტორიულ, კულტურულ და რელიგიურ ტრადიციებს. "კანონპროექტით გათვალისწინებულ დღესასწაულებს შორის ადგილი მოიძებნა უკრაინისთვის ისეთ ტრადიციულ დღესასწაულებისთვის, როგორიცაა ყურბან-ბაირამი, როშ ჰა-შანა, ფესახი, შრი კრიშნა-ჯანმაშტამი, ხანუქა და პერუნის დღე. ხოლო რუსეთის გაქრისტიანების დღე კანონპროექტის ავტორებმა დაივიწყეს ისევე, როგორც  ნათლისღება, მაცხოვრის ამაღლება, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის შობა, ჯვართამაღლება, ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის კვართის და სხვა ტრადიციული მართლმადიდებელი დღესასწაულები",-აცხადებენ "მირიანელები".
გარდა ამისა, საზოგადოებრივ კავშირში გამოვიდნენ სახალხო ნაცმეხსიერების ინსტიტუტის წინადადების წინააღმდეგ, აღდგომა, წმინდა სამების დღე და მაცხოვრის შობა აღინიშნოს გრიგორიანული კალენდრით. "ჩვენ პატივისცემით ვეპყრობით სხვადასხვა კონფესიებისა და რელიგიების წარმომადგენლებს, განსაკუთრებით სადაც დაფასებულია ოჯახური ღირებულებები, მაგრამ ჩვენ ვთვლით, რომ უკრაინაში, სადაც მართლმადიდებელი ქრისტიანობა წარმოადგენს ძირითად,სახელმწიფოს შემქმნელ რელიგიას, სახელმწიფო და ტრადიციული  რელიგიური ნიშნით უნდა იყვნენ მართლმადიდებლური დღესასწაულები, ამასთან დღესასწაული უნდა ჩატარდეს ძველი სტილით, იულიანეს კალენდრით",-განაცხადეს "მირიან"-ში. მათ მოუწოდეს კულტ. სამინის. დაუბრუნონ ეს კანონპროექტი სახალხო მეხსიერების ინსტიტუტს   შესრულების გარეშე.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, პერუნის, ბუდასა და კრიშნას დღეები არის დღესასწაულები სახალხო მეხსიერების ინსტიტუტისგან.