კამპუსი. ფოტო: vinegret.cz
კვირას, 24 ნოემბერს, პრაღის ერთ-ერთი საგამოფენო კომპლექსის ტერიტორიაზე კრამპუსის - შემზარავი ზღაპრული არსებები ბეწვით, რქებითა და ჩლიქებით - მასშტაბური ჩვენება გაიმართება. ვებსაიტის Vinegret ცნობით, ეს „საშობაო ეშმაკები“ წმინდა ნიკოლოზის დღესასწაულის საპირისპიროდ მოქმედებენ.
კრამპუსის გამოსახულება მომდინარეობს ალპური ფოლკლორიდან, ის სავარაუდოდ თან ახლავს წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედს, სჯის ბოროტ ბავშვებს და აშინებს მათ. ამრიგად, ის მოქმედებს წმინდანის საწინააღმდეგოდ, რომელიც საჩუქრებს ურიგებს კარგ ბავშვებს.
ორგანიზატორები ამას უწოდებენ "ოჯახურ ღონისძიებას" და ეპატიჟებიან მშობლებს 3 წლის და უფროსი ასაკის ბავშვებთან ერთად. თუმცა, სტუმრებს სთხოვენ დატოვონ ყველა შინაური ცხოველი სახლში.
„ღონისძიება მოიცავს პიროტექნიკის, ცეცხლის, ხმამაღალი მუსიკის გამოყენებას. ამიტომ მშობლებმა უნდა იფიქრონ, იქნება თუ არა მათი შვილი კომფორტული ამ პირობებში“, - აფრთხილებენ ისინი.
როგორც მჟკ წერდა, საფრანგეთის ტულუზას ქუჩებში გაიმართა ფართომასშტაბიანი სატანისტური შოუ "სიბნელის კარიბჭე".