მიტროპოლიტი ლუკა: სხვა კონფესიები იცავენ საკუთარ ინტერესებს უმე-ის აკრძალვაში
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ ქართულ მედიასთან ინტერვიუში „თვალსაზრისი“ განმარტა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი უკრაინის სხვა რელიგიური ორგანიზაციების მხარდაჭერის ნაკლებობა. მან აღნიშნა, რომ ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინულმა საბჭომ, რომელიც აეერთიანებს სხვადასხვა სარწმუნოების წარმომადგენლებს, როგორიცაა რმე, პროტესტანტები, მუსულმანები და ებრაელები, მხარი დაუჭირა კანონპროექტს, რომელიც მიზნად ისახავს უმე-ის საქმიანობის აკრძალვას.
"სამწუხაროდ, ჩვენი ეკლესია, რბილად რომ ვთქვათ, არ იღებს მეტ-ნაკლებად სერიოზულ მხარდაჭერას უკრაინის შიგნით", - განაცხადა მიტროპოლიტმა. მისი აზრით, თითოეული რელიგიური ორგანიზაცია თავის ინტერესებს ატარებს. ”ზოგს სურს შეინარჩუნოს კარგი ურთიერთობა ხელისუფლებასთან, ზოგს მჭიდრო კავშირშია გარე ძალებთან, რომლებიც ლობირებდნენ მეუ-ს შექმნას, ზოგს კი უბრალოდ სურს უმე-ის შთანთქმა”, - დასძინა მან.
მიტროპოლიტმა ლუკა ასევე ვარაუდობს, რომ ერთ-ერთი მიზანია უკრაინის შემდგომი კათოლიკიზაციის პირობების შექმნა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ეპისკოპოსმა ლუკამ უკრაინაში ფანარისა და ვატიკანის ერთობლივ სტრატეგიაზე ისაუბრა.