უმე-ის ბალტის ეპარქიის სასულიერო პირს მსახურება აუკრძალეს
2024 წლის 24 ნოემბერს ბალტისა და ანანიევსკის მიტროპოლიტმა ალექსიმ გამოსცა განკარგულება, რომელიც უკრძალავს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბალტის ეპარქიის სასულიერო პირს, დეკანოზ იოანე ვოლოსიანელს მსახურებას. ის იყო პეტრე-პავლეს ეკლესიის მოძღვარი სოფელ ლიმანსკოეში, რაზდელნიანსკის ოლქში, ოდესის ოლქი.
აკრძალვის მიზეზი იყო სამღვდელო ფიცის დარღვევა, განხეთქილებაში გადახრა და ეკლესიის ღალატი. განკარგულებაში ნათქვამია, რომ იოანე ვოლოსიანელის ასეთმა ქმედებებმა მორწმუნეებს შორის ცდუნება გამოიწვია. წმიდა მოციქულთა წესების საფუძველზე (10, 11 და 39) გადაწყდა, რომ მისთვის აეკრძალათ მსახურება.
მიტროპოლიტის განკარგულებით, დეკანოზს ეკრძალება ღვთისმსახურების აღსრულება, ქრისტეს წმინდა საიდუმლოების ზიარებაში მონაწილეობა, აგრეთვე სამღვდელო შესამოსლის და ჯილდოების ტარება.