მოულოდნელად: მეუ-მ დაარწმუნა გაერო, რომ ჩერკასის საკათედრო ტაძარი შტურმით აიღეს უმე-ის მორწმუნეებმა
გაეროს სადამკვირვებლო მისიის და მეუ-ს წარმომადგენლები ჩერკასში. ფოტო: Фейсбук ПЦУ
გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის თანამშრომლები ეწვივნენ ჩერკასს, სადაც 17 ოქტომბერს მეუ-ს წარმომადგენლებმა ძალის გამოყენებით აიღეს ტაძარი და უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის ადმინისტრაცია. დუმენკოს სტრუქტურის წარმომადგენლებმა გაეროს წარმომადგენლებს გააცნეს მოვლენების განვითარების საკუთარი ვერსია. ფეისბუქ - გვერდზე, ჩერკასის მეუ-ს პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ სავარაუდოდ სწორედ უმე-ის მორწმუნეები შეიჭრნენ წმინდა მიქაელის ტაძარში, რის შედეგადაც ათობით მსხვერპლი საავადმყოფოში აღმოჩნდა.
26 ნოემბერს გამართულ შეხვედრაზე ჩიოდნენ უმე-ის მორწმუნეების მიერ „უკანონო ხულიგნურ და ძალადობრივ ქმედებებზე“, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. მათი თქმით, სწორედ ამ ქმედებებს მოჰყვა „ათობით მსხვერპლი“.
დუმენკოს მომხრეები აცხადებენ, რომ მათ „დოკუმენტურად უარყვეს მესამე მხარის საკუთრების უფლება ნებისმიერ შენობაზე“ და ასევე მიაწოდეს ამის გარკვეული „დოკუმენტური მტკიცებულება“. უფრო მეტიც, მეუ-მ განაცხადა, რომ ეპისკოპოსმა „გამოიგონა“ მისი, როგორც ადამიანის უფლებათა აქტივისტის სტატუსი, რომელიც თანამშრომლობს გაეროსთან.
მათი თქმით, გაეროს წარმომადგენლებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია „მეუ-ს მრევლის უფლებების მასიურ დარღვევაზე ეკლესიების ლეგალური გამოყენების საკითხში“. მათ უფლებადამცველებიც კი მოიწვიეს სადამკვირვებლო მისიიდან, რომ „დასწრებოდნენ ღონისძიებას, რომელიც ეძღვნებოდა მრევლის ტაძარში შესვლის უფლებების დაცვას“.
როგორც მჟკ წერს, გაეროს თანამშრომლებმა შეაგროვეს სრული დოკუმენტური ბაზა, რომელიც ადასტურებს უმე-ის მორწმუნეებზე ძალადობის ფაქტს და ეკლესიის ქონების უკანონო ჩამორთმევას. ჩერკასში ყოფნის დროს გაეროს უფლებადამცველებმა ისაუბრეს დაზარალებულებთან, მათ შორის მიტროპოლიტ ფეოდოსისთან და მოაგროვეს მტკიცებულებები, ჩვენებები და სამედიცინო დოკუმენტები.
მოიწვიეთ ლავრაში ლოცვისთვის, რათა წმინდა მამები არ დაგვტოვონ, - მღვდელი
«მინდოდა, რომ უფრო მეტი კიეველი მოვიდეს, რომ უფრო მეტი წმინდა მამების წაკითხვის სურვილი ჰქონდეთ», – თქვა მამა გიორგი.
პოკროვსკში სროლების შედეგად სრულიად განადგურდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარი.
ეკლესიის ადგილზე – ნანგრევებია.
პატრიარქები პორფირის და თეოფილე იერუსალიმში შეხვდნენ
სერბეთის ეკლესიის დელეგაცია იერუსალიმში მლოცველობის ვიზიტით მივიდა.
უკრაინაში ტრამპის „სულიერი მენტორი“ რელიგიურ თავისუფლებაში დაარწმუნეს
პასტორ ბერნსმა თქვა, რომ უკრაინა, მიუხედავად ომისა, არის „რელიგიური თავისუფლების შუქურა“.