პასტორი ბერნსი უკრაინის რელიგიურ ლიდერებთან შეხვედრაზე. ფოტო: Фейсбук Асмана პასტორი ბერნსი უკრაინის რელიგიურ ლიდერებთან შეხვედრაზე. ფოტო: Фейсбук Асмана
2025 წლის 30 მარტს ევანგელისტური პასტორი მარკ ბერნსი ეწვია უკრაინას მთავარი რაბინის მოშე აზმანის მოწვევით. აზმანმა ის აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის „პირად სულიერ მრჩევლად“ წარადგინა.
რაბინის ინიციატივით, ბერნსისთვის მოეწყო "რელიგიათაშორისი რელიგიური ფორუმი", რომელიც აერთიანებს უკრაინაში მოღვაწე რელიგიური კონფესიებისა და თემების წარმომადგენლებს. მასში ებრაელების გარდა მონაწილეობდნენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარქოსი მიხეილ ონიშჩენკო, მეუ-ს „მიტროპოლიტი“, ალექსანდრე დრაბინკო, უბკე-ის წარმომადგენელი იგორ შაბანი და უკრაინის პროტესტანტული კონფესიების პასტორები. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა პრეზიდენტის აპარატის წარმომადგენელი ოლეგ გავრიში.
უკრაინაში ტრამპის „სულიერი მენტორი“ რელიგიურ თავისუფლებაში დაარწმუნეს - სურათი 1
დრაბინკოსა და ანიშჩენკოს ზურგი. ფოტო: ბერნსის ფეისბუქი
თავად პასტორმა ბერნსმა ფეისბუქ-გვერდზე დაწერა, რომ ის შეხვდა "უკრაინის უმაღლეს რელიგიურ ლიდერებს".
„რუსეთის მხრიდან სისტემატური რელიგიური დევნის შესახებ მათი ჩვენება გულსატკენია: 20 000-ზე მეტი უკრაინელი ბავშვი გაიტაცეს და იძულებით გადაასახლეს, 700-ზე მეტი სალოცავი ადგილი - მეჩეთი, სინაგოგა, ტაძრები და ეკლესიები - განადგურდა, სასულიერო პირები სასტიკად მოკლეს,“ - თქვა მან.
პოსტის კომენტარებში ბერნსს ჰკითხეს, შეხვდა თუ არა იგი უმე-ის მიტროპოლიტ ონოფრეს წარმომადგენლებს. მოძღვარმა გამოაქვეყნა დრაბინკოსა და ანიშჩენკოს ზურგის ფოტო და ასე უპასუხა: „დიახ, ეპისკოპოსი ანდრეი ჩანს ამ ფოტოზე. მან განმარტა, რომ ამას აკეთებენ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია და რუსები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე“. ბერნსმა არ დააკონკრეტა ვინ არის „ეპისკოპოსი ანდრეი“ და რა კავშირი აქვს უმე-ს იმასთან, თუ რას აკეთებს რმე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.