ამსტერდამი: ლავრის მღვიმეებში შეჭრა - საბჭოთა დევნაში დაბრუნებაა
საერთაშორისო ადვოკატმა დაგმო კულტურის სამინისტროს ქმედება კიევ-პეჩერის ლავრის გამოქვაბულებში წმინდა ნაწილების შესამოწმებლად ჩატარებული კვლევა და მას რელიგიური თავისუფლების დარღვევა უწოდა.
საერთაშორისო ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა, რომელიც წარმოადგენს უმე-ის ინტერესებს, გამოაქვეყნა ოფიციალური განცხადება, სადაც დაგმო უკრაინის კულტურის სამინისტროს მიერ კიევ-პეჩერის ლავრაში არასანქცირებული შეჭრა. განცხადების სრული ტექსტი გამოქვეყნებულია ვებგვერდზე Save the UOC.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, 2025 წლის 28 მარტს ლავრაში კულტურის სამინისტროს მიერ დანიშნული კომისია ჩამოვიდა, რომელიც მონასტრის გამოქვაბულებში დაცული სიწმინდეების „შემოწმებით“ არის დაკავებული. კომისიაში შედიოდნენ ანატომები, ჰისტოლოგები, ემბრიოლოგები და ვეტერინარიის მეცნიერებათა დოქტორიც კი. გამოქვაბულები დალუქული იქნა და კომისიის მუშაობა 30 მაისამდეა დაგეგმილი. „ეს სხვა არაფერია თუ არა სახელმწიფოს მიერ ორგანიზებული ადგილის შეურაცხყოფა, რომელიც თითქმის ათასწლეულის მანძილზე სულიერი ცენტრი იყო“, - თქვა რობერტ ამსტერდამმა.
„მთავრობის ქმედებები პირდაპირ არღვევს როგორც უკრაინის კანონმდებლობას, ასევე საერთაშორისო კონვენციებს რელიგიური თავისუფლების შესახებ. ”ის, რომ უკრაინის ხელისუფლება ატარებს ასეთ დარბევას რამდენიმე დღეში მას შემდეგ, რაც აშშ-ს საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების კომისიამ განიხილა უკრაინაში წმინდა ნაწილების დაცვა, არის შემდგომი პროვოკაცია”, - თქვა ადვოკატმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დარბევა წარმოადგენს "სარწმუნოებრივი დევნის საბჭოთა ეპოქის ტაქტიკის შემაშფოთებელ დაბრუნებას".
განცხადებაში აღნიშნულია: ”კომისიის განხილვა ხდება 2023 წლის მარტში უკრაინის მთავრობის საკამათო გადაწყვეტილების შეწყვეტის შესახებ უმე-ისთვის კიევ-პეჩერის ლავრას იჯარის შეწყვეტის შესახებ, რაც ფართოდ განიხილება, როგორც უსამართლო და პოლიტიკურად მოტივირებული. უმე-ის წევრები, ისტორიული ქრისტიანული კონფესიის წევრები, რომლებიც სულ უფრო მეტად ხდებიან მთავრობის თავდასხმის ობიექტები, ასევე ემზადებიან კანონმდებლობის 894 დასამტკიცებლად.
ამსტერდამმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კანონი 3894 და უმე-ის დევნა გააკრიტიკა მრავალმა საერთაშორისო პატივსაცემი ფიგურამ და ორგანიზაციამ, მათ შორის რომის პაპმა ფრანცისკემ, გაერომ, Human Rights Watch, ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ, შეერთებული შტატების მისია ეუთოში, ინგლისის ეკლესიამ და ფორუმმა 18.
„კიევ-პეჩერის ლავრაზე ეს ახალი თავდასხმა საფრთხეს უქმნის რელიგიურ თავისუფლებას უკრაინაში და გააღრმავებს სოციალურ განხეთქილებას - რასაც უკრაინა ვერ ახერხებს, რადგან ის აგრძელებს რუსეთის აგრესიის წინააღმდეგ ბრძოლას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უმე მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას დაგმო რელიგიური თავისუფლების დარღვევა და მოითხოვს დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს ხელისუფლების ყოველგვარი არასანქცირებული  საქმიანობა კიევ-პეჩერის ლავრაში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ბერძენმა ღვთისმეტყველმა ეკლესიების მეთაურებს ლავრაში ღვთის გმობის გამო მიმართა.