მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: სკრინშოტი ვიდეოს ჩერკასის ეპარქიის. მიტროპოლიტი თეოდოსი. ფოტო: სკრინშოტი ვიდეოს ჩერკასის ეპარქიის.
2 აპრილი 2025 წელი მიტროპოლიტი თეოდოსი (სნიგირევი) მიმართა მორწმუნე ჩერკასელებს ახალი ტაძრების დაკავების საფრთხის გამო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (УПЦ) ტაძრების მიმართ ჩერკასებში, შეტყობინებს ჩერკასის ეპარქიის პრესსამსახური.
მიტროპოლიტმა განაცხადა, რომ მან, თავისი წესებისგან გადახვევით, ინტერვიუ მისცა «საზოგადოებრივ», რათა ახსნა არალეგალური პრეტენზიების სიტუაცია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (УПЦ) ტაძრებზე, მოციქულ ანდრია პირველწოდებულისა და ქრისტეს შობის ტაძრებზე ჩერკასებში.
მიტროპოლიტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არც ერთი საზოგადოება, არც ქალაქური და არც სხვა "რელიგიური" არ აქვს საკუთრების უფლებები ამ ეკლესიებზე. მისი თქმით, ნებისმიერი მცდელობა მათი ხელში ჩაგდების – ეს არის «ბანდიტიზმი» და პოლიცია ვალდებულია აღკვეთოს მათი რეიდერული დაკავება.
УПЦ-ის იერარქმა, მოიხსენია სიტუაცია არქანგელო-მიხაილოვის საკათედრო ტაძრის დაკავების შესახებ, რომელიც ეკუთვნის ეპარქიულ მართვას, მოუწოდა «არ დაისვენონ», რადგან ამ ადამიანებისთვის «კანონი არ არის დაწერილი».
«სამწუხაროდ, დღევანდელი უკრაინული ხელისუფლება ამ უკანონობას აჭარბებს. და იმედი, რომ კანონი, კონსტიტუცია, ადამიანის უფლება სინდისის თავისუფლებაზე, საკუთრებაზე გაიმარჯვებს, ამჟამად უსარგებლოა, – აღნიშნა მან, დაამატა. – მაგრამ აუცილებლად მოვა დრო, როდესაც ქვეყანა სამართლებრივი ველის ფარგლებში დაბრუნდება. და ყველა ისინი, ვინც ახლა გვდევნის: და შეკვეთები, და შემსრულებლები, და ორგანიზატორები… აუცილებლად პასუხისგებაში უნდა წარდგნენ კანონის წინაშე».
მისი თქმით, «დღეს მათი დროა».
«ბრძოლას არ აქვს საშუალება. მაგრამ უნდა დავიცვათ ტაძრები, ვაჩვენოთ, რომ ჩვენ ვართ ამ ქვეყანაში. ჩვენ არ ვართ "მოსკოვური ტკიპები", როგორც ამბობს ქალაქის საბჭოს ერთ-ერთი დეპუტატი (ცივილიზებულ ქვეყანაში ამ დეპუტატს პოლიცია დააპატიმრებდა, ხოლო ჩვენში არქიერქები და მღვდლები სხედან, როგორც მიტროპოლიტი არქსენი), ჩვენ არ ვართ "გნიდები" და მესამე ხარისხის ადამიანები, არამედ ისეთივე მოქალაქეები ვართ უკრაინის, ისეთივე უფლებებით», – დაასრულა ჩერკასის მიტროპოლიტმა.
როგორც წერს СПЖ, ჩერკასებში ჩინოვნიკი მოუწოდებს УПЦ-ის ტაძრების დაკავებას, მორწმუნეებს უწოდებს «რაშისტული ურჩხულები და მოსკოვური გნიდები».