ოდესის ეპარქიამ გააკრიტიკა ხელისუფლების მიერ წმინდა პეჩერის мощების კვლევა.
განცხადებაში ხაზგასმით აღინიშნება, რომ კულტურის სამინისტროს ქმედებები ტკივილს აყენებს ყველა მართლმადიდებელი მორწმუნის გულს.
ოდესის ეპარქია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ გამოაცხადა განცხადება, რომელშიც გამოხატა ღრმა მწუხარება უკრაინის კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილების გამო, რომელიც ეხება კიევო-პეჩერული წმინდანების ნეშტების «კვლევას».
«დიდი მწუხარებით და მწუხარებით ოდესის ეპარქიამ მიიღო ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ უკრაინის კულტურის სამინისტრომ ჩაატარა所谓 რევიზია კიევო-პეჩერული წმინდანების ნეშტების მიმართ კიევო-პეჩერულ ლავრაში. ჩვენ გვახსოვს მსგავსი ისტორიები საბჭოთა კავშირში, როდესაც მსგავსი რევიზიები ჩაატარა საბჭოთა ხელისუფლებამ», — ნათქვამია განცხადებაში.
ეპარქიაში აღნიშნეს, რომ ასეთი ქმედებები ტკივილს აყენებს უკრაინის ყველა მორწმუნის გულებსა და სულებს, მათი კონფესიური принадлежности მიუხედავად. «წმინდანების ნეშტები არ არის ექსპონატი მორწმუნე ადამიანისათვის. ნეშტები მართლმადიდებელი ქრისტიანისთვის — ღვთის მადლის წყაროა», — ხაზგასმულია ტექსტში.
სპეციალური გაუგებრობა ოდესის ეპარქიის წარმომადგენლებს გამოიწვია კომისიის შემადგენლობამ, რომელიც რევიზიას ატარებდა. «ჩვენ, მართლმადიდებელი ქრისტიანები, არ გვესმის, რატომ არის საჭირო ასეთი რევიზია. რატომ არის ვეტერინარი კომისიის სიაში? როდესაც ვიცით, რომ ამ ნეშტებთან მხოლოდ მონაზონები ეხებიან ერთხელ წელიწადში ლოცვით, რათა შეცვალონ ეს ნეშტები», — აღნიშნულია განცხადებაში.
მდგომარეობის კომენტირებისას, ეპარქიაში მოუწოდეს მორწმუნეებს ლოცვისა და პატიებისკენ. «ჩვენ უნდა გავიგოთ, რომ ჩვენი დაცვა წმინდა მამებისგან კიევო-პეჩერულად არ არის საჭირო. ისინი ძალიან კარგად იციან, როგორ უნდა დაიცვან თავი. ჩვენ ვხედავთ, როგორ ერთხელ უკვე მოვიდნენ მათი ნეშტების შესამოწმებლად, დახურეს ლავრა, შეურაცხყოფდნენ მორწმუნეებს და მამებს კიევო-პეჩერულად. ისტორიული პერსპექტივიდან ვხედავთ, რომ წმინდა მამები უკეთ იცავენ თავს, ვიდრე ცოცხალი ადამიანები».
დასასრულ, ოდესის ეპარქიაში მოუწოდეს მორწმუნეებს გააძლიერონ ლოცვები მარხვის დღეებში, გაერთიანდნენ ბლაჟენე მიტროპოლიტ ონუფრიზე, მმართველ არქიერებზე და თავიანთ თემებზე. «როდესაც უფალი დაინახავს, როგორ ვიცით პატიება იმათ მიმართ, ვინც გვაწუხებს, როდესაც ის დაინახავს, რომ ჩვენ არ ვავრცელებთ სხვადასხვა ჭორებს და არ ვჩხუბობთ ინტერნეტში, არამედ ვლოცულობთ ამ დღეებში, ის ყველაფერს გააკეთებს, რათა არ დაგვაზარალოს», — დაასრულეს ეპარქიაში.
წინასწარ СПЖ წერდა, რომ საბერძნეთის თეოლოგმა მიმართა ეკლესიების წინამძღოლებს ლავრაში კოშკურობის გამო.