ჩერკასის ეპარქიაში ПЦУ-ს დაადანაშაულეს ტყუილში და ტაძრების ხელში ჩაგდების მცდელობაში
იურიდიული დეპარტამენტი ჩერკასის ეპარქიის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გამოაცხადა ოფიციალური განმარტება ჩერკასებში ეკლესიების რეიდერული დაკავების მცდელობის შესახებ. მიზეზი გახდა ПЦУ-ის წარმომადგენლების განცხადება, რომლებიც 2025 წლის 2 აპრილს ცდილობდნენ წმინდა ანდრია ეკლესიის და ქრისტეს შობის ეკლესიის დაკავებას.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ძალისმიერი დაკავების არასწორი მცდელობის შემდეგ, Facebook-ის ოფიციალურ გვერდზე «ჩერკასის ეპარქია ПЦУ» გამოჩნდა «არასწორი ინფორმაციის უარყოფა», რომელსაც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურისტებმა «მანიიპულაცია აშკარად ტყუილი თეზისებით» უწოდეს.
იურიდიული დეპარტამენტი ხაზს უსვამს, რომ ორივე ეკლესია კანონიერ საკუთრებაში ეკუთვნის ჩერკასის ეპარქიის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მართვას, ხოლო მიწის ნაკვეთები, რომლებზეც ისინი მდებარეობს, მუდმივი გამოყენების უფლებით ეკუთვნის ეპარქიას, რაც დადასტურებულია სახელმწიფო მიწის აქტებით.
განცხადებაში უარყოფილია ПЦУ-ის წარმომადგენლების მითითება «მინიუსტის გადაწყვეტილებაზე №1861/5 21.06.2024», თითქოსდა რომელიც აუქმებს საკუთრების უფლებას. «ეს აშკარა ტყუილია და მანიიპულაცია. ასეთი გადაწყვეტილება მხოლოდ აუქმებს რეგისტრატორის მოქმედებას, რომელმაც მონაცემები რეგისტრში ათზე მეტი წლის წინ შეიტანა, მაგრამ არ აუქმებს და ვერ აუქმებს საკუთრების უფლებას უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად», - აღნიშნულია დოკუმენტში.
იურისტებმა ასევე მიუთითეს ПЦУ-ის წარმომადგენლების მიერ «მოსახლეობის» გამოჩენაზე, რომლის სახელითაც მოქმედებენ ПЦУ-ის წარმომადგენლები. მათი ინფორმაციით, წმინდა ანდრია ეკლესია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ 2013 წელს გაუქმდა, მაგრამ მოულოდნელად «გაცოცხლდა» რეგისტრში 2025 წლის 7 მარტს და მაშინვე გადავიდა ПЦУ-ში. ხოლო ქრისტეს შობის ეკლესია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის «არასოდეს არსებობდა სამართლებრივი სივრცეში» და რეგისტრირდა მხოლოდ 2025 წლის თებერვალში.
დასასრულ, ჩერკასის ეპარქია ადგილობრივ ხელისუფლებასა და სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართავს მოთხოვნით, რომ თავიდან აიცილონ სისხლისღვრა და უკანონო დაკავება ეკლესიური წმინდა ადგილების.
წინა პერიოდში СПЖ წერდა, რომ მიტროპოლიტი თეოდოსი საუბრობდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეკლესიების დაკავების მზადებაზე ჩერკასებში.