მეუ-ს სასულიერო პირი: უმე არის დამნაშავე იმაში, რომ ომში ყოველდღე ვკარგავთ სოფლებს
მეუ-ს ერთ-ერთმა ყველაზე აქტიურმა არაოფიციალურმა გამომსვლელმა, „მღვდელმა“ რომან გრიშჩუკმა თავის ფეისბუქ-გვერდზე განაცხადა, რომ უმე-ის სასულიერო პირები არიან დამნაშავე უკრაინის ყოველდღიურ ტერიტორიულ დანაკარგებში ფრონტზე.
”თქვენ ყველანი ხართ დამნაშავე იმაში, რომ დღეს ჩვენს ქვეყანას სიკვდილით სჯიან, რომ დღეს ჩვენ ყოველდღიურად ვკარგავთ დასახლებულ ადგილს, ვკარგავთ ათეულობით კვადრატულ კილომეტრ ფართობს”, - მიმართა გრიშჩუკმა უმე-ის მღვდლებს.
მისი თქმით, უმე-ის მორწმუნეებმა უნდა აიძულონ თავიანთი მოძღვრები გადაიყვანონ მეუ-ში. და თუ ისინი არ დაეთანხმებიან, გაუსაძლისი გახადონ მათი ცხოვრება.
„მათ ფეხქვეშ მიწა უნდა გამოვაცალოთ, რადგან თავიანთი ხალხის მოღალატეები არიან. ბაზრობაზე შეხვდებით მოსკოვის საპატრიარქოს მღვდელს, ჰკითხეთ - გადახვედით თუ არა მეუ-ში? რატომ არ გადახვედი? როდის გადახვალ? თუ მღვდელი მივა მანქანის სერვის ცენტრში, ჰკითხეთ - თქვენ ხართ მეუ-ში? თუ არა, თქვენის ნებართვით დაველოდოთ სანამ გადახვალთ მეუ-ში და მერე მოგემსახურებით“, - მოუწოდა გრიშჩუკმა.
მან კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ უმე-ის მღვდელმთავრებს „ფეხქვეშ მიწა უნდა ეცლებოდეთ“: „დაე შერცხვეთ, რომ მოღალატეების მხარეს არიან“.
ეს განცხადება გრიშჩუკმა თქვა კიევ-პეჩერსკის ლავრაში, მიძინების ტაძრის ფონზე.
ადრე მჟკ წერდა, რომ გრიშჩუკმა მოუწოდა უმე-ის განადგურებისკენ, როგორც ამას აკეთებდნენ ლვოვის რეგიონის ხელისუფლება.
აღდგომის საერთო თარიღმა არ უნდა გამოიწვიოს ახალი დაყოფა, ამბობს ემს-ის ხელმძღვანელი
ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს ხელმძღვანელმა სიფრთხილისკენ მოუწოდა აღდგომის ერთიან აღნიშვნასთან დაკავშირებით.