პრაღის არქიეპისკოპოსმა ხუსტის უმე-ს ეპარქიის დღესასწაულში მიიღო მონაწილეობა
21 ოქტომბერს ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა, პრაღის არქიეპისკოპოსმა მიქაელმა(დანდარი) მონაწილეობა მიიღო სადღესასწაულო ღვთისმსახურებაზე ალექსი კარპატელი რუსის ხსოვნის დღეს ხუსტის ეპარქიის სოფელ იზა-კარპულტაშში უმე-ს წმინდა ნიკოლოზის მამათა მონასტერში, იუწყება ეპარქიის პრეს-სამსახური.
დღესასწაული ნიკოლოზის მონასტერში, სადაც განისვენებს ღირსი ალექსის წმინდა ნაწილები, უწინამძღვრა ხუსტისა და ვინოგრადის მიტროპოლიტმა მარკმა. გარდა არქიეპისკოპოსისა ჩეხეთიდან, მასთან იმსახურეს უწმინდესი კირილის ვიკარმა, ნაროფომინის ეპისკოპოსმა პარამონმა და უგლიას ეპისკოპოსმა სვიმონმა, მონასტრის საძმომ სამღვდელო ხარისხში და სტუმრებმა.
ღვთისმსახურებისას ილოცეს ეპიდემიის შეწყვეტაზე, მშვიდობაზე სახელმწიფოსა და მართლმადიდებელ ეკლესიაში.
წირვის შემდეგ წმინდანის ნაწილების წინაშე აღავლინეს სადღესასწაულო ლოცვა, ხოლო შემდგომ ჩაატარეს ტაძრის ირგვლის ჯვრით მსვლელობა.
დასასრულს მიტროპოლიტმა მარკმა მორწმუნეებს ქადაგების სიტყვებით მიმართა , რომელში აღნიშნა წმინდა ალექსის შრომების მნიშვნელობა რუსული კარპატების მიწებისთვის, და ასევე მადლობა გადაუხადა ეპისკოპოსებსა და ყველა სტუმრებს საერთო ლოცვაში მონაწილეობისათვის.