პარიზში ხუთწლიანი რესტავრაციის შემდეგ ნოტრ-დამ-დე-პარი გაიხსნა
2024 წლის 7 დეკემბერს ხუთწლიანი მაშტაბური რესტავრაციის შემდეგ პარიზში გაიხსნა პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი (ნოტრ-დამი), რომელსაც 2019 წლის აპრილში დამანგრეველი ხანძარი გაუჩნდა, იუწყება Francetvinfo.
საზეიმო გახსნას დაესწრო 40-ზე მეტი სახელმწიფოსა და მთავრობის ხელმძღვანელები, რომელთა შორის იყვნენ: აშშ-ს არჩეული პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი, მისი თანამებრძოლი ილონ მასკი, პრინცი უილიამი, უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმერ ზელენსკი და სხვები. მოწვეულები იყვნენ აგრეთვე მსხვილი მეცენატები, რომლებმაც მნიშვნელოვანი თანხები გაიღეს ტაძრის აღსადგენად, რელიგიური მოღვაწეები, მსახიობები, შოუ-ბიზნესის წარმომადგენლები და სხვები.
გახსნის ცერემონია გააშუქებული იყო მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნის ტელეარხების მიერ, ხანძრის შემდგომი პერიოდის მოვლენების ამსახველი ფილმის ჩვენების, ლუი არაგონის ლექსების კითხვის და ძმები კაპიუსონების მუსიკალური გამოსვლების ჩათვლით. უამინდობის გამო პროგრამის ნაწილი ტაძრის შიგნით იყო გადატანილი.
პარიზის არქიეპისკოპოსმა ლორან იულრიშმა სიმბოლურად დააკაკუნა თავისი კვერთხით ნოტრ-დამის კარზე, სანამ ის მორწმუნეთათვის გაიხსნებოდა. მაშველებს და მშენებლებს, რომლებიც ცეცხლთან ბრძოლაში და ტაძრის აღდგენაში მონაწილეობდნენ, ფეხზემდგომი ხალხი ოვაციებით შეხვდა.
მანამდე მჟკ წერდა, თუ რატომ დაიწვა პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი.
იერარქი УПЦ კოშუნებების შესახებ ლავრაში: ვწუხვარ წმინდანების სიკვდილის შემდეგი ბედის გამო
« небесური ბედნიერება, რომელშიც იმყოფებიან კიევო-პეჩერის მოღვაწეები, უცვლელი დარჩება», – აღნიშნა მიტროპოლიტმა ლუკამ.
ბლაჟენეიშმული: მარხვა და ლოცვა – ორი ჯოხი სულიერი მადლის გზაზე
მიტროპოლიტმა ხაზგასმით აღნიშნა მარხვისა და ლოცვის მნიშვნელობა სულიერი სრულყოფისთვის.
ეპარქია უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დაჯარიმდა ვლადიმირის უწმინდესის ტაძრიდან არამოსახლეობის გამო.
წესდება მორწმუნეების გაძევება ვლადიმირ-ვოლინსკის ეპარქიის კათედრალიდან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ, რაც ჯერ კიდევ შეიძლება გასაჩივრდეს უზენაეს სასამართლოში.
იერჰარქი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა გამოხატა თანაგრძნობა ხარკოვის მუდმივი დაბომბვების გამო
«მოლოცვით ვუსურვებ ყველა დაზარალებულს სულიერი და სხეულის აღდგენა, უკვდავი მეხსიერება გარდაცვლილთათვის», – ნათქვამია ხარკოვის მიტროპოლიტ ონუფრიოს თანაგრძნობაში.