ფანარიონის მეთაურმა აღიარა განაწყენება ამანში წინამძღვრების შეხვედრით
2021 წლის 24 ოქტომბერს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ კვიპროსის გამოცემა "პოლიტისთან" ინტერვიუში აღიარა, რომ ამანში მართლმადიდებელი ეკლესიების წინამძღვრების შეხვედრით განაწყენებული დარჩა.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს "პრივილეგიებზე" მსჯელობისას ფანარიონის მეთაურმა თქვა, რომ მას აქვს "უნიკალური ვალდებულება", რომელიც გულისხმობს "მიმართვების მიღებას" სხვა ადგილობრივი ეკლესიებისგან.
პატრიარქ ბართლომეს აზრით, დღეს პირიქით ხდება - "ძმები შედიან ადგილობრივი ეკლესიების კანონიკურ საზღვრებში და იმუქრებიან განხეთქილებებითა და გაყოფით".
მაგრამ, ფანარიონის მეთაური დარწმუნებულია, რომ მიმდინარე მოვლენების ნამდვილი მიზეზი "გამოდის მართლმადიდებლური წარმოდგენის ჩარჩოებიდან იმაზე, რომ ეკლესია მოქმედებს თავისი შვილების ეროვნული ცნობიერების საფუძველზე, და არა გეოგრაფიული საზღვრების საფუძველზე".
კონსტანტინოპოლის პატრუარქმა ხაზი გაუსვა, რომ ის როგორც "პირველი" მხოლოდ ეხმარება სხვებს, "მსხვერპლს" სწირავს და "ხაფანგში არ ხვდება"ჯვრის მსგავსების გამო მხოლოდ იმიტომ, რომ ცხოვრობს იმ ადგილას, სადაც აღდგომილმა ღმერთმა ის დაადგინა-ეკლესიაში".
ამიტომაც, თქვა მან, ფანარიონში "აშკარად განაწყენდნენ ამანში ჩატარებული "ძმური შეხვედრის" ინიციატივით. "ეს ყველა ახალი დემონებია ჩვენი ეკლესიის სწავლებისა და მისი ტრადიციების წინააღმდეგ",-თქვა ფანარიონის მეთაურმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ ბართლომეს სიტყვებით, პირველის გარეშე მართლმადიდებლობა არის მხოლოდ საეკლესიო ჯგუფების ფედერაცია.