მეუ-ს „იერარქი“: ვინც უარი თქვეს ჩვენთან გადმოსვლაზე, სეპარატისტები არიან
მეუ-ს ლუცკისა და ვოლინის „მიტროპოლიტი“ მიხეილ ზინკევიჩი გამომცემლობა «Перший канал соціальних новин» ინტერვიუში განაცხადა, რომ უმე-ს თემები, რომლებმაც უარი თქვეს მეუ-ში გადასვლაზე, სეპარატისტები არიან.
ზინკევიჩმა, კითხვაზე პასუხისას, რას ფიქრობს ის უმე-ს თემებზე, რომლებიც ახალ ტაძრებს აშენებენ მეუ-ს წარმომადგენლების მიერ მიტაცებულთა ნაცვლად, განაცხადა, რომ „ეს თემები დღეს ეკლესიური ყოფიერების მიღმა იმყოფებიან“.
„ეს ეკლესიები კი არა, ორგანიზაციებია, რომლებიც სეპარატიზმს ქადაგებენ და მომავალშიც იგივეს გააგრძელებენ. ის, რასაც ვამბობდი, დღეს ახდა: მს-ში ნაყიდი სანთელი ჩვენი ჯარისკაცების მოსაკლავი ტყვიების ფულია“, - განაცხადა ზინკევიჩმა.
მისი აზრით, ასეთი მაგალითები არის იქ, „სადაც გზააბნეული უკრაინელები ჯერ კიდევ მოსკოვისკენ მიილტვიან“ და „კოლაბორაციონისტურ საწყისებეზე დგანან“.