ფანარიონი: ჩვენი საბოლოო მიზანია ერთიანობის აღდგენა კათოლიკებთან
ჩვენი საბოლოო მიზანია- კათოლიკებთან ერთობის აღდგენა. ამაზე კონსტანტინოპოლის ეგზარხოსმა უკრაინაში კომანის ეპისკოპოსმა მიხეილმა ისაუბრა საერთაშორისო ერთობლივი კომისიის მიერ მართლმადიდებელ-კათოლიკური დიალოგის დოკუმენტის უკრაინულად თარგმანის პრეზენტაციაზე, რომელიც ჩატარდა კიევში 26 ოქტომბერს.
"ეს არ არის უბრალოდ შესანიშნავი გამოცემა, არამედ მხოლოდ ინსტრუმენტია, რომელიც გამოიყენება საბოლოოო მიზნისათვის. ხოლო საბოლოო მიზანი არის ერთობის ძიება. ერთობის აღდგენა, ბოდიში, ძიება არ არის",-განმარტა ფანარიონის ეგზარხოსმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ კონსტანტინოპოლის ეგზარხოსი უკრაინაში ერთიანობას კათოლიკებთან მნიშვნელოვნად თვლის მართლმადიდებლობაში ერთიანობის შესანარჩუნებლად.
შეგახსენებთ, 25 ოქტომბერს კიევში გაიმართა უბკე-ს, ფანარიონისა და მეუ-ს კონფერენცია ერთიანობის ძიების საკითხში, რომლის მიმდინარეობისას უბკე-ს მეთაურმა დაასახელა ეკუმენური დიალოგის მიზანი- თანაზიარების აღდგენა, ვატიკანის წარმომადგენელმა მოუწოდა არ დაიშურონ ძალისხმევა, რათა ამ დიალოგის "წარმატებებმა" უკრაინაში მიიღოს პრაქტიკული რეალიზაცია, ხოლო უნიატმა მღვდელმა განაცხადა, რომ კათოლიკებმა და მართლმადიდებლებმა ერთად უნდა აირჩიონ "უკრაინის მომავალი პატრიარქი".