"ძაღლები ყეფენ, ქარავანი კი მიდის": ფილარეტის კომენტარი დუმენკოს აკრძალვაზე
ლიკვიდირებულმა უმე(კ)-მ კომენტარი გააკეთა ეპიფანე დუმენკოს განცხადებაზე აშშ-სა და კანადაში მისი ვიკარიატის მდივნის, "დეკანოზის" ბოგდან ზგობის არაკანონიკურობაზე, შეახსენა რა მეუ-ს ხელმძღვანელს, რომ ტომოსი კრძალავს მისი ორგანიზაციასიისათვის უცხოური სამრევლოების ყოლას, რაც იმას ნიშნავს, რომ ართმევს რაიმე სახის "მღვდელმსახურების" უფლებას, იტყობინება უმე(კ)-ის პრესსამსახური.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ დუმენკო ადგილობრივ საბჭოზე არ აირჩიეს წინამძღოლად, ამიტომ ის არ არის ეკლესიის მეთაური. „ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვრებს ირჩევენ ამა თუ იმ მართლმადიდებლური ეკლესიის ადგილობრივ საბჭოებში. წინამძღვრების არჩევის ეს პროცედურა არსებობს როგორც უკრაინის ეკლესიაში, ასევე ქართულ, რუმინულ, რუსულ, ბულგარულ, პოლონურ და სხვა მართლმადიდებლურ ეკლესიებში. მიტროპოლიტი ეპიფანე არ აირჩიეს ავტოკეფალური უმე-ის ადგილობრივ საბჭოში, ამიტომ ის არ არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარი“, - აცხადებენ უმე(კ)-ში.
კიევის საპატრიარქოს პრესსამსახური იტყობინება, რომ დენისენკო გაეცნო დუმენკოს უკანონო განკარგულებას უმე(კ)-ის ვიკარიატის , სამდივნოს უფროსის, „იერომონაზონ“ ლუკას (ზგობა) აკრძალვის შესახებ აშშ-სა და კანადაში   და დაადასტურა, რომ ეს იყო არაკანონიკური და არალეგიტიმური. "ზემოთ აღწერილ სიტყვებთან დაკავშირებით, მახსენდება პოპულარული გამონათქვამი: "ძაღლები ყეფენ, მაგრამ ქარავანი მიდის", - შეაჯამა უმე(კ)-მ.