ბართლომე ჩავიდა აშშ-ში უნიის გავრცელების წინ შეამოწმოს საათი , - პოლიტოლოგი
ფანარიონის მეთაურის პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტი აშშ-ში აღნიშნავს ახალი ექსპერიმენტის დაწყებას, უნიის გავრცელებას აღმოსავლეთში, რომლის მოედანი გახდება უკრაინა, განაცხადა პოლიტიკურმა ექსპეტრმა, ცენტრ "მესამე სექტორის" ხელმძღვანელმა ანდრეი ზოლოტარიოვმა არხზე «Перший козацький».
"ბართლომეს ვიზიტი ვაშინგტონში ადასტურებს იმას, რომ ჩვენ ვდგავართ მართლმადიდებლობის დრამის ზღურბლზე- და არა მხოლოდ უკრაინულის",-თქვა პოლიტოლოგმა.
ექსპეტრმა ყურადღება მიაქცია ფანარიონის მეთაურისთვის უჩვეულო რიტორიკას, რომელმაც ვაშინგტონში გამოსვლისას გადაწყვიტა გაეკრიტიკებინა ერდოგანი აშშ-დან დიდი მხარდაჭერის მიღებისთვის.
"აშკარაა, რომ შემდეგი ეტაპი არის გამიზნული უნიაზე(ფანარიონის ვატიკანთან-რედ.),-აღნიშნა პოლიტოლოგმა. -და ის ჩავიდა საათის შესამოწმებლად. ბუნებრივია, მხარდაჭერის მისაღებად. შესაძლებელია რაღაც უფრო მეტისთვისაც. უკრაინას ეს არაფერ კარგს არ მოუტანს. უფრო სავარაუდოა, რომ ჩვენ გავხვდებით ამ საპილოტე ექსპერიმენტის, აღმოსავლეთში უნიის გავრცელების მოედანი".
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უბკე-ში განაცხადეს, რომ შემდეგი პატრიარქი უნდა იქნას არჩეული მართლმადიდებლებისა და კათოლიკების მიერ.