ის მოსკოვის წინააღმდეგია:ბართლომე ი.ფრანკოვსკის საპატიო მოქალაქედ დასახელდა
2021 წლის 3 ნოემბერს ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო საბჭომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს მიანიჭა ქალაქის საპატიო მოქალაქის წოდება, ნათქვამია გაზეთ «Галичина» -ს ვებგვერდზე.
საკრებულოს სხდომაზე ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა განაცხადა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია ფანარიონის მეთაურის მიერ მეუ-ს შექმნა, რადგან კონსტანტინოპოლის პატრიარქი მოქმედებდა „მოსკოვის წინააღმდეგ“. „ეს კაცი (პატრიარქი ბართლომე - რედ.) მოსკოვის წინააღმდეგ წავიდა და დღეს არსებობს უკრაინის ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია. მიუხედავად იმისა, რომ ბერძენი კათოლიკე ვარ, მესმის, რომ ეს გადაწყვეტილება ძალიან მნიშვნელოვანია უკრაინისთვის“, - განაცხადა მარცინკოვმა.
უახლოეს მომავალში ივანო-ფრანკოვსკის საქალაქო საბჭო ფანარის ხელმძღვანელთან სტამბოლში (თურქეთი) დელეგაციას გაგზავნის, რათა მას საპატიო მოქალაქის წოდების მინიჭების შესახებ დოკუმენტები წარუდგინოს. შეგახსენებთ, რომ ადრე მარცინკოვმა სიხარულით იუწყა სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც გადაწყდა უმე-ის თემის განდევნა ივანო-ფრანკოვსკის ფერისცვალების ეკლესიიდან.
როგორც მჟკ იტყობინება, ივანო-ფრანკოვსკის მერმა განმარტა, თუ რატომ ჩამოართვეს უმე-ის საზოგადოებას ეკლესია.