მოკრივე ლომაჩენკო აკრიტიკებს დუმენკოს სიტყვებს კალენდარული რეფორმის შესახებ
მსოფლიო ჩემპიონმა კრივში ვასილ ლომაჩენკომ ფეისბუქზე გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც გააკრიტიკა მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანე დუმენკოს განცხადებები კალენდარული რეფორმის შესახებ, რომელიც, სავარაუდოდ, შესანიშნავად ჩაიარა.
ლომაჩენკომ მეუ-ს ხელმძღვანელის სიტყვებს უწოდა "ნათელი მაგალითი იმისა, თუ როგორ ამტკიცებენ შავზე, რომ ის თეთრია". ის არ ეთანხმება პრეტენზიას, რომ რეფორმამ საზოგადოება არ გაიყო და წერს: „იდეალური რეფორმა, რომელმაც საზოგადოება არ გაიყო? გაყო და აგრძელებს გაყოფას!
რაც შეეხება ახალ კალენდარზე გადასვლას, ლომაჩენკომ უპასუხა სიტყვებს, რომ „ძველი კალენდრით აღნიშნავენ მხოლოდ ერთეულები“ და აღნიშნა: „არა, ჩვენ რამდენიმენი არ ვართ, მილიონები ვართ !”
მან განსაკუთრებული ყურადღება მიაქცია ეპიფანეს განცხადებას გარდამავალი მშვიდობიანი პროცესის შესახებ: „ყოველთვის ვაცხადებდი და ვაცხადებ, რომ ჩვენ გვინდა, ეს პროცესი მშვიდად და წყნარად, დაპირისპირების გარეშე წარიმართოს, რადგან ჩვენ არ გვაქვს უფლება გავხსნათ კიდევ ერთი რელიგიური ფრონტი უკრაინაში.” ამის საპასუხოდ, ლომაჩენკომ დაწერა: ”ასე რომ, თქვენ გახსენით იგი და არა მშვიდად და წყნარად, არამედ ძალითა და თავხედობით, სცემეთ მოხუცები და ქალები, რის შემდეგაც მიიტაცეთ ჩვენი ტაძრები!”
კომენტარის გაგრძელებისას ლომაჩენკომ მოჰყვა წამყვანის სიტყვები ინტერვიუდან: „მაგრამ ხანდახან „მოსკოვის ეკლესიის“ მსახურები ფიზიკურად ხელს უშლიან თემებს, დაიბრუნონ ის, რაც მათია“. ამაზე მან უპასუხა: „რუსეთში მოსკოვის ეკლესიის მსახურები და აქ უკრაინის ეკლესიის მსახურები ფიზიკურად კი არ ერევიან, არამედ იცავენ თავიანთ ეკლესიებს, რომლებიც ხალხთან ერთად ააშენეს! ეს იგია, რომ მიხვიდეთ ხალხთან სახლში და უთხრათ, თქვენ არასწორად ცხოვრობთ და ეს სახლი უნდა წაგართვათ!”
რელიგიის თავისუფლების შესახებ პრეტენზიებზე მითითებით, ლომაჩენკომ დაწერა: „რელიგიის მაღალი თავისუფლება? არა, არის სასტიკი დევნა იმ ადამიანების მიმართ, რომლებსაც არ სურთ მეუ-ში გადაყვანა. გულწრფელი ქრისტიანები ხედავენ რა ხდება და ხვდებიან, სად არის ნამდვილი სამოციქულო ეკლესია!”
მან ასევე გააკრიტიკა განცხადება, რომ "რამდენიმე ადამიანი არის გადასვლის წინააღმდეგი და უმეტესობა ამის მომხრეა", თქვა: "პირიქით, ადამიანების უმეტესობა წინააღმდეგია გადავიდეს ეკლესიაში , რომელიც ქადაგებს ძალადობას და სიძულვილს!"
პოსტის დასასრულს ლომაჩენკომ „უსიამოვნო ინციდენტების“ ხსენებაზე კომენტარი გააკეთა: „ეს უსიამოვნო შემთხვევები ზოგჯერ ხდება? ზოგჯერ არა, უმეტეს შემთხვევაში, თუ არა ყოველთვის!
გამოსვლის დასასრულს მან უსურვა: „მშვიდობა ყველას“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის ცნობით, მეუ-ს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ კალენდარული რეფორმა უკრაინელებს უკეთესს და სრულყოფილს ხდის.