ფანარიონის მეთაური არ აღიარებს წაგებას, – ეპისკოპოსი ვიქტორი
ევროპის საერთაშორისო ორგანიზაციებში უმე-ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, ბარიშევსკის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა), როდესაც კომენტარს აკეთებდა უმე-სა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს შორის არსებულ ურთიერთობაზე, თქვა, პატრიარქ ბართლომეს ესმის, რომ წააგო უკრაინასთან მიმართებაში, მაგრამ არასოდეს აღიარებს ამას, იუწყება news-politics.com.
„ამ დროისთვის პატრიარქ ბართლომესთან დიალოგი „უკრაინის პრობლემებზე“ უბრალოდ შეუძლებელია. უფრო და უფრო იწელება დროში ამ დიალოგის პერსპექტივა. საკმარისია გავიხსენოთ პატრიარქის (ბართლომე, - რედ) სიტყვები, რომ მას „არ აინტერესებს“ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დიპტიქებიდან გამორიცხვა. თუ ვსაუბრობთ ეკლესიაზე, მის ერთიანობაზე, რომ აღარაფერი ვთქვათ იმ ფაქტზე, რომ ყველა ეპისკოპოსი სამწყსოს მისაბაძი მაგალითია, მაშინ პატრიარქ ბართლომეს სიტყვები შოკია, საიდანაც ძნელია თავის დაღწევა. როგორ შეგიძლიათ ისაუბროთ ეკლესიაში უზენაესობაზე და პირველობაზე? ასეთი ლექსიკა შეიძლება გამოიყენოს მხოლოდ მათ, ვინც იცის და გრძნობს, რომ დაბნეულია. პატრიარქმა ბართლომემ იცის, რომ წააგო, მაგრამ ამას არასოდეს აღიარებს. ჩვენ გვინდა მასთან დიალოგი, მაგრამ, სამწუხაროდ, მას არ სურს ჩვენთან დიალოგი“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა.
უმე-ს იერარქის თქმით, პატრიარქ ბართლომეს არ სურს იმ პრობლემების დანახვა, რომელის აქვთ უმე-ის მორწმუნეებს უკრაინაში.
„კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაური უკრაინასთან მიმართებაში ცხოვრობს რაღაც არარეალურ, უფრო სწორად, გამოგონილ სამყაროში. ის დარწმუნებულია, რომ მეუ-სთვის ტომოსის მინიჭებით მან კალმის ერთი მოსმით წერტილი დაუსვა ამ საქმეს. ფაქტობრივად, ფანარიონის მეთაურმა არათუ ძველი პრობლემებიც კი ვერ გადაჭრა, არამედ ახლებიც გამოიწვია. უფრო მეტიც, მან მოიწვია ისინი თითქმის ყველა ადგილობრივ ეკლესიაში, მათ შორის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოში“, - დასძინა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა).
როგორც მჟკ ადრე წერდა, ეპისკოპოსი ვიქტორი დარწმუნებულია, რომ ფრაზა „არ მაინტერესებს“, რომლითაც პატრიარქმა ბართლომემ კომენტარი გააკეთა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დიპტიქებიდან მისი სახელის გამორიცხვაზე, დიდხანს დაამახსოვრდება ეკლესიის ისტორიას.