კინოს სააგენტომ, ლგბტ თემაზე პირველი ფილმისთვის 20 მილიონი გრივნა გამოყო
სახელმწიფო კინემატოგრაფიულმა სააგენტომ დაადასტურა, რომ ლგბტ ადამიანების შესახებ ფილმისთვის სახელწოდებით „ჩემი ახალგაზრდა პრინცი“ 20 მილიონი გრივნა გამოყო, იუწყება უკრაინული საინფორმაციო სააგენტო 8 ნოემბერს.
„კინემატოგრაფიის სახელმწიფო მხარდაჭერის საბჭომ 10/12/2021 მიიღო გადაწყვეტილება სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ კინოპროექტისთვის „ჩემი ახალგაზრდა პრინცი“ ოცი მილიონი გრივნის ოდენობით“, - უპასუხა სახელმწიფო კინემატოგრაფიულმა სააგენტომ საინფორმაციო სააგენტოს მოთხოვნას.
პირველი უკრაინული ლგბტ დრამის პრემიერა 2022 წლის ივლისშია დაგეგმილი.
პროექტმა გაიმარჯვა გოსკინოს მე-17 კონკურსში. ნაკვეთის ცენტრში არის 17 წლის მოზარდი.
„პოლი არის 17 წლის ფსიქიკური აშლილობის მქონე მოზარდი, რომელიც ცხოვრობს მდიდრულ სასახლეში, ეწევა მღელვარე ცხოვრების წესს და ამჟღავნებს არაჯანსაღ მიჯაჭვულობას საკუთარ დედასთან, სოფიასთან, რომელიც მასთან ცხოვრობს“, - ნათქვამია სიუჟეტის მოკლე შინაარსში. - მალე ახალგაზრდა ბიჭი ანტუანი და მისი მამა მარკი შემოვლენ პოლისა და სოფიას ცხოვრებაში. პოლი იწყებს ურთიერთობას ანტუანთან, ხოლო სოფია ამ დროს მარკთან. მიუხედავად იმისა, რომ თავიდან ყველაფერი კარგად მიდიოდა, ანტუანისა და მარკის გამოჩენას ყველას ტრაგედიამდე მიჰყავს“.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ უკრაინის სახელმწიფო კინოს სააგენტო დააფინანსებს ფილმს გეების შესახებ, რომელიც იყენებს ქრისტიანულ სიმბოლოებს. როგორც უმე-ის იერარქმა, ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბამ) აღნიშნა, ამ ფილმის შექმნა უკრაინის მოქალაქეების ფულით აჩენს რიგ კითხვებს, „რომელთაგან მთავარია შემდეგი: შეუძლია თუ არა სახელმწიფოს 20 მილიონის გამოყენება სხვა მიზნებისათვის?".