ფორუმზე უმე-ს და სხვა ეკლესიების 20-ზე მეტი მომხსენებელი გამოვიდა
საერთაშორისო კონფერენციაში „ეკლესიის კრებითობა: საღვთისმეტყველო, კანონიკური და ისტორიული განზომილებები“, რომელიც შედგა 2021 წლის 11 ნოემბერს კიევო-პეჩერის მიძინების ლავრაში, მონაწილეობა მიიღო უმე-ს და სხვა ეკლესიების 21 მომხსენებელმა,  იუწყება კსადას-ის პრეს-სამსახური.
კონფერენციის მუშაბას უძღვებოდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლი, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონოფრე, რომელმაც ხაზი გაუსვა იმ მძიმე კრიზისის კრებითი განხილვის აუცილებლობას, რომელმაც მსოფლიო მართლმადიდებლობა განხეთქილების ზღვრამდე მიიყვანა.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს ცხრა ქვეყნის შვიდი ადგილობრივი ეკლესიის წარმომადგენლებმა: ანტიოქიის, რუსული, სერბეთის, ბულგარეთის, პოლონეთის, ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის. ღონისძიებებში აგრეთვე მონაწილეობდნენ რვა სასულიერო სასწავლებლის წარმომადგენლები უკრაინიდან, რუსეთიდან, ბელორუსიდან და მომხსენებლები საზღვარგარეთ მდებარე 4 უმაღლესი  სასწავლებლიდან.
პლენარულ ნაწილში წაიკითხეს მოხსენებები:
კონფერენციის მეორე ნაწილში მონაწილეობდა 19 მომხსენებელი, აქედან 11 დისტანციურად, ZOOM-ის  პლატფორმის მეშვეობით.
წაკითხული იყო შემდეგი მოხსენებები:
მჟკ წერდა, რომ საერთაშორისო ფორუმი ორგანიზებული იყო კიევის სასულიერო აკადემიის მიერ უმე-ს წმინდა სინოდის 2021 წლის 12 მაისის გადაწყვეტილების შესრულების თანახმად.