Covid-ის დროს ლიტურგიაში გამართლებული ბერძენი მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირი: საბერძნეთი შერცხვენას გადაურჩა
მღვდელი ანასტასიოს გოცოპულოსი სასამართლოს შენობაში. ფოტო: eeod.gr
2025 წლის 13 იანვარს მღვდელმა ანასტასიოს გოცოპულოსმა, რომელიც საბერძნეთის სასამართლომ გაამართლა საღმრთო ლიტურგიის აღსრულებისთვის Covid-ის შეზღუდვების პერიოდში, გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც მადლიერება გამოხატა სასამართლოს გადაწყვეტილების გამო და თავისი აზრები გაუზიარა ბერძნული მჟკ-ს ვებსაიტის მკითხველებს.
„დღეს საბერძნეთის სასამართლო სისტემამ ჩამომაშორა უმაღლესი პატივი, რაც შეიძლება მღვდელს მიენიჭოს: მსჯავრდებული ვიყო ჩემი სამღვდელო და სამწყსო მოვალეობის შესრულებისთვის, ჩემი სინდისის, სამწყსოს და ღმერთის ერთგული დარჩენისთვის“, - თქვა მან.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ სასამართლომ არა მხოლოდ პირადად დაიცვა იგი, არამედ საბერძნეთი იხსნა სირცხვილისგან, რომ მართლმადიდებელი მღვდელი ხარების დღესასწაულზე ლიტურგიის ჩატარებისთვის გაასამართლა.
„ბერძნულმა სასამართლო სისტემამ თავისი გამამართლებელი განაჩენით უარი თქვა გადაჭარბებული, ალოგიკური, არაეფექტური, არაკონსტიტუციური და, უპირველეს ყოვლისა, მკრეხელური მთავრობის დადგენილებაზე, რომელიც კრძალავდა არა მხოლოდ მორწმუნეთა შეკრებას ეკლესიებში, არამედ თავად საღმრთო ლიტურგიასაც კი მონასტრებში და ათონის მთაზე, 2020 წლის დიდმარხვაში“, - აღნიშნა მღვდელმა.
მან გაიხსენა, რომ მსგავსი კანონები არსებობდა ევროპაში 311 წლამდე, დიოკლეტიანეს დროს და ალბანეთში ენვერ ხოჯას დროს. ისეთმა მოღვაწეებმაც კი, როგორიც იყო მეჰმედ დამპყრობელი, ლენინი ან სტალინი, ვერ ბედავდნენ ისეთი უკიდურესი ზომების მიღებას, როგორიც იყო ლიტურგიის გაუქმება.
მამა ანასტასიოსმა აღნიშნა, რომ როგორც მართლმადიდებელი ქრისტიანი და მღვდელი ვერ დათანხმდა ლიტურგიის ჩატარების აკრძალვას: „მე ვალდებული ვიყავი შემესრულებინა ქრისტეს ბრძანება: „აკეთე ეს ჩემს მოსახსენებლად“, კეისრისგან ნებართვის გარეშე“.
მღვდელმა ასევე მადლობა გადაუხადა მის ადვოკატებს, გიორგი იატროს და იოანეს ჰაძიანტონიუს, რომლებმაც დამაჯერებლად დაამტკიცეს აკრძალვების არაკონსტიტუციურობა.
მან მადლობა გადაუხადა დაცვის მოწმეს, დეკანოზს და ექიმს ევანგელოს პაპანიკოლაუს, რომელმაც თავის მეცნიერულად დასაბუთებულ სიტყვაში ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არც ლიტურგიის აღსრულება და არც მორწმუნეთა ზიარება არ წარმოადგენს საფრთხეს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის.
მამა ანასტასიოსმა განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა მორწმუნეებს, ბერებსა და სასულიერო პირებს, ვინც მას სასამართლოში დაუჭირა მხარი, ასევე ყველას, ვინც მხარდაჭერის სიტყვებს გზავნიდა საბერძნეთისა და მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან.
განცხადების დასასრულს, მღვდელმა ციტირება მოახდინა ძველი ბერძენი ორატორ ლისიასზე, რომელიც მიმართა ჟურნალისტს, რომელმაც მის წინააღმდეგ საჩივარი შეიტანა: "თითქმის მადლობელი ვარ ჩემი ბრალდებულის იმისთვის, რომ მომიწია ეს სასამართლო პროცესი, რაც ჩემთვის, როგორც მღვდლისთვის არის უმაღლესი პატივი."
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ საბერძნეთის სასამართლომ გაამართლა მღვდელი, რომელიც მსახურობდა COVID-ის დროს.