ელადის ეკლესიაში პოლიციას მოუწოდეს ტაძრებში კარანტინის შემოწმება
ელადის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა, ფოკიდის მიტროპოლიტმა ფეოქსისტემ(კლუკინასი), საბერძნეთის პოლიციას მოუწოდა ტაძრებისა და მონასტრების შემოწმება კორონავირუსის საწინააღმდეგო კარანტინის დასაცავად, იუწყება ბერძნული გამოცემა «Ромфея».
ფოკიდის მიტროპოლიტმა მიმართა რეგიონის პოლიციური სამმართველოს უფროსს წერილით, რომელშიც მოუწოდა სამართალდამცავ ორგანოებს ჩაატარონ ეპარქიის ტაძრებისა და მონასტრების შემოწმება, რათა გამოვლინდეს, დაცულია თუ არა  მათში საკარანტინო ზომები, რომლებიც დადგენილია სახლმწიფოს მიერ.
მიტროპოლიის პროტოსინგელმა არქიმანდრიტმა ნექტარიოსმა (მულაციოტისი), მიტროპოლიტის საქციელი იმით ახსნა, რომ ეპარქიის ზოგიერთი მღვდელი კინაღამ გარდაიცვალა, და „ზოგიერთი ჩვენთაგანი ჰოსპიტალიზირებულ იქნა პეტრას წმინდა ანდრიას საავადმყოფოში მძიმე მდგომარეობით იმის გამო, რომ ზოგიერთი ადამიანი ეკლესიის შიგნით არ იცავდა საკარანტინო ზომებს“.
მან ასევე თქვა, რომ ადრე მიტროპოლიტმა ფეოქტისტემ ყველა სამრევლოს გაუგზავნა ცირკულიარი მოწოდებით, დაიცვან საკარანტინო ზომები, „თუმცა, ისევ, ზოგიერთი არ აღმოჩნდა ზომიერად დისციპლინირებული“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ბერძნული ხელისუფლების წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ აუცრელებს მხოლოდ იმის კეთება შეუძლიათ, რაც საჭიროა მათი გადარჩენისათვის“.