გარდაიცვალა ალბანეთის ეკლესიის წინამძღვარი, მთავარეპისკოპოსი ანასტასი
2025 წლის 25 იანვარს, დილის 08:30 საათზე, 95 წლის ასაკში გარდაიცვალა ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, უნეტარესი ტირანისა და სრულიად ალბანეთის მთავარეპისკოპოსი ანასტასი. ამის შესახებ ალბანური ეკლესიის ოფიციალური ვებგვერდი იტყობინება.
აღნიშნულია, რომ მთავარეპისკოპოსი ანასტასი ათენის საავადმყოფოში Evangelismos მრავალი ორგანოს არასაკმარისი ფუნქციონირების შედეგად გარდაიცვალა.
„ვთხოვთ ალბანეთის ეკლესიის მართლმადიდებელ მორწმუნეებს, ილოცონ გარდაცვლილი პირველი მწყემსის სულის მოსასვენებლად“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უნეტარესი მთავარეპისკოპოსი ანასტასი იყო ის, ვინც აღადგინა და ააღორძინა ალბანეთის ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესია. მან იგი სრულიად აღადგინა ნანგრევებიდან ათეისტური რეჟიმის დაცემის შემდეგ.
„ღვთაებრივი ხედვითა და დაუღალავი შრომით მან აღადგინა საეკლესიო ცხოვრება ნულიდან, ააშენა ასობით ეკლესია, დააარსა საგანმანათლებლო და საქველმოქმედო დაწესებულებები, ჩამოაყალიბა სასულიერო პირების ახალი თაობა, რომელიც 33 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში ახორციელებდა უწყვეტ და მსხვერპლშეწირულ მსახურებას“, - ნათქვამია პრესსამსახურის განცხადებაში.
როგორც მჟკ წერდა, ალბანეთის წინამძღვარმა არაერთხელ გამოთქვა მხარდაჭერა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, მისი სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების მხარდასაჭერად და ასევე განაცხადა, რომ მეუ-ს შექმნამ არ მოუტანა არც მშვიდობა და არც ერთიანობა უკრაინას.